Jesion Fraxinus - Drzewo z charakterem

Jesion Fraxinus - Drzewo z charakterem

Skomentuj artykuł

Jesion amerykański (Fraxinus americana)

Potężne drzewo pochodzące z Ameryki Północnej osiągające do około 40 m wysokości. Gatunek mrozoodporny o małych walorach dekoracyjnych, rzadko spotykany, przede wszystkim w zadrzewieniach parkowych. Jesienią dekoracyjny ze względu na przebarwiające się liście.

Odmiany:

• ‘Acuminata’- odmiana, charakteryzująca się wydłużonymi i zaostrzonymi liśćmi oraz ciemnozielonymi liśćmi z wierzchniej strony, a od spodu prawie białymi.

Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica)

Gatunek często mylony z jesionem amerykańskim, należący do najczęściej występujących jesionów, obcego pochodzenia w Polsce. Pochodzi z Ameryki Północnej i osiąga do około 20 m wysokości, a w swojej ojczyźnie nawet do 30 m.  W Polsce niższy. Kora u starszych drzew szara, bruzdowana, pędy do brunatnych, a pąki brązowe. Liście złożone, składające się z kilku listków (do 9), tworzące spore liście, nawet powyżej 20 cm długości. Rozwijają się w maju, a jesienią przebarwiają na żółto. Kwiaty rozdzielnopłciowe, niepozorne, zebrane w mało dekoracyjne wiechy ukazują się w kwietniu i maju. Owoce do 6 cm długości, zebrane  liczne wiązki.

Fraxinus pennsylvanica charakteryzuje się małymi wymaganiami i jest bardzo tolerancyjny co do stanowiska. Mrozoodporny oraz dobrze znoszący zanieczyszczenia, dzięki czemu często sadzony na terenach miejskich zarówno w parkach jak i przy drogach.

Odmiany:

• ‘Aucubifolia’ – odmiana osiągająca nawet do 20 m wysokości, charakteryzująca się bardzo ozdobnymi liśćmi z żółtymi przebarwieniami.
• ‘Crispa’- odmiana osiągająca do 10 m wysokości, charakteryzująca się kulistą koroną.


Jesion wąskolistny (Fraxinus angustifolia)

Rzadko spotykany gatunek pochodzący m.in.  z południowej Europy. W ojczystych stronach osiąga nawet do 25 m wysokości, w naszym klimacie  dużo niższy. Liście złożone, charakteryzujące się wąskimi, lancetowatymi listkami.

Uwagi końcowe

Jesiony żyją średnio do około 200 lat.
Tekst: Grzegorz Bogucki

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: