Jak zrobić hamak krok po kroku

Jak zrobić hamak krok po kroku

Skomentuj artykuł

Nikt nie wie skąd pochodził pierwszy hamak - hipotezy są bardzo rozbieżne. Najbardziej prawdopodobne jest to że to Krzysztof Kolumb zobaczył go jako pierwszy (europejczyk) podczas jednej z jego wypraw do Nowego Świata. Indianie spali nad ziemią, aby uniknąć przykrych kontaktów z jadowitymi insektami i wężami. Pomysł ten wydawał się bardzo ciekawy, a zrobienie prostego hamaka było bardzo proste. Robione je z kawałków płótna lub żagli. Początkowo hamaki były wykorzystywane tylko jako „wiszące łóżka” dla załogi statków ale moda na „spanie w powietrzu” szybko się rozprzestrzeniła. Dziś noce przesypiamy w tradycyjnym łóżku a hamaki kojarzymy jedynie z ogrodowym wypoczynkiem lub z wakacyjnym lenistwem. Hamak jest wprost idealny na upalne letnie dni i poobiednią sjestę. To niezwykłe uczucie leżeć lub bujać się nasłuchując otaczającej nas przyrody. Drzemka w hamaku należy do jednych z najprzyjemniejszych sposobów relaksu na łonie natury.

Hamaki są bardzo popularne i dostępne w wielu centrach ogrodniczych i w internecie. Jest tak wiele różnych wzorów i modeli że mogłoby to nas przysporzyć o zawroty głowy. Dzisiejsze nowoczesne hamaki to nie tylko siatka (tak jak pamiętamy to z dzieciństwa) ale dekoracyjne płótna w najróżniejszych kolorach. Najprostsze modele (lekkie, jednoosobowe, wykonane z plecionej siatki) można kupić już od 30 zł, a cena dwu lub trzyosobowych hamaków wykonanych z trwałego płótna może sięgać kilkuset złotych. Do tego dochodzą koszty stelaży, linek, uchwytów, itd. Jak widać hamakowanie to droga przyjemność. Dlaczego by nie zrobić hamaku samemu? Nie jest to aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Niestety wyplatanie  jest dość skomplikowane, pracochłonne i niestety monotonne, a przede wszystkim wymaga wielu godzin praktyki aby nabrać wprawy. Można za to zrobić prosty hamak z materiału. Wystarczy na to poświęcić 30 minut, szczyptę cierpliwości i odrobinę talentu majsterkowicza.



Odpowiedni materiał

Aby nasz hamak był wytrzymały niezbędny będzie dobry materiał o wymiarach 200 cm długości i 100 cm szerokości, może to być także płótno spadochronowe lub innego rodzaju wytrzymały materiał, cieńsze płótna muszą mieć wymiary 400 cm długości i 200 cm szerokości, gdyż aby wzmocnić hamak będziemy musieli złożyć materiał na połowę i zszyć.

Jak zrobić hamak krok po kroku

Jak zrobić hamak krok po kroku

Wzmocnienie

Powierzchnia samego miejsca do leżenia będzie miała wymiary 190 cm długości i 90 cm szerokości. Wymiary samego płótna są większe, gdyż na jego brzegach będziemy tworzyć wzmacniającą obwódkę, zawijając 5 cm materiały do środka (na wszystkich krawędziach materiały). Dzięki temu wzmocnieniu nasz hamak nie będzie się strzępił na brzegach i będzie służył nam znacznie dłużej.

Jak zrobić hamak krok po kroku

Jak zrobić hamak krok po kroku

Otwory na liny

Na wykonanych obwódkach (tylko na krótszych końcach materiały) musimy wyciąć otwory, przez które przełożymy liny. W tym celu specjalnym wycinakiem i młotkiem robimy otwory co 5 cm od siebie (powinno być ich parzysta liczba). Aby otwory się nie strzępiły koniecznie trzeba je wzmocnić metalowymi okręgami (do kupienia w każdym sklepie żelaznym).


Przeciąganie liny

Następnie należy przygotować dwa równe kawałki mocnej liny po 15 metrów długości i szerokość dostosowaną do otworów w materiale. Lina musi być na tyle mocna aby utrzymać nasz ciężar. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w sklepie alpinistycznym. Linę przewlekamy przez pierwszy otwór w materiale i wracamy do punktu początkowego, kolejno przewlekamy linę przez wszystkie otwory pamiętając aby za każdym razem pentelki sznurków wystawały 50 cm poza materiał. Po przewleczeniu liny (przez wszystkie otwory w materiale) końcówki związujemy je ze sobą lub podpinamy do karabińczyka. Tak wykonany hamak wieszamy pomiędzy dwoma drzewami.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: