Jak uprawiać chrzan?

Jak uprawiać chrzan?

Skomentuj artykuł

Zastosowanie i właściwości

Chrzan możemy wykorzystać nie tylko jako przyprawę. Znane są też jego właściwości lecznicze ponieważ nie tylko korzeń, ale i liście posiadają wiele cennych składników wpływających dobroczynnie na nasz organizm. Glikozyd siarkowy, zawarty w roślinie ma na przykład skuteczne działanie bakteriobójcze. Inne substancje wykazują działanie antywirusowe. Chrzan można zatem uznać za naturalny i bezpieczny antybiotyk. Roślina zawiera między innymi także duże ilości siarki, witaminy C, błonnika, żelaza czy jodu. Warto pamiętać, że te składniki mineralne przyswoimy tylko jeżeli będziemy spożywać świeży chrzan, ponieważ przechowywanie sprawia, że korzeń zupełnie traci moc odżywczą.

Chrzan pospolity - korzeń

 

Chrzan pospolity - korzeń

Chrzan wspomaga leczenie kaszlu, dolegliwości żołądkowych oraz bólów reumatycznych. Do tego na przykład wino chrzanowe to wspaniały lek przy niedoborach witamin oraz fizycznym wyczerpaniu. Polecane jest dla osób w rekonwalescencji, zapracowanych oraz żyjących w stresie. Jak przyrządzić taki specyfik? Wystarczy utrzeć 100 gramów korzenia i zalać butelką wina na 24 godziny. Po tym czasie trzeba tylko przecedzić wino przez płótno, a potem można już pić, stosując łyżeczkę, 3 razy dziennie. Jak widać to proste i nie wymaga wielu zabiegów. Na podobnej zasadzie przyrządza się piwo chrzanowe, pomagające oczyścić nerki ze złogów.


Z kolei tonik z tej rośliny, choć niezbyt popularny,  pomaga leczyć przebarwienia skórne. Przede wszystkim jednak zarówno korzeń, jak i liście stosuje się w kuchni jako dodatek do przetworów, zup, sosów czy mięs. W dawnej Polsce zwykło się piec chleb na chrzanowych liściach i choć dziś coraz mniej osób praktykuje ten stary przepis, chrzan jest stale obecnych nie tylko w polskiej kuchni.

 

 

Jak uprawiać chrzan?

 

Jak uprawiać chrzan?

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: