Jak pielęgnować szczepione drzewa owocowe?

Jak pielęgnować szczepione drzewa owocowe?

1 komentarzy

Szczepienie jest jedną z najczęściej stosowanych metod rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać rośliny bardziej odporne na choroby i działanie niskich temperatur oraz o smaczniejszych i lepszych jakościowo owocach.. Polega ono na łączeniu dwóch różnych roślin. W praktyce przeszczepia się odmianę szlachetną na nieszlachetnej lub słabej, w rezultacie otrzymując bardziej wartościowe drzewko. Na powodzenie tego zabiegu ma wpływ nie tylko sama technika łączenia zrazu z podkładką. Udany efekt końcowy w dużej mierze zależy od starannej pielęgnacji szczepionych drzew, tak więc przez kilka lat należy zapewnić im troskliwą opiekę. Nie jest to trudne, należy jedynie pamiętać o kilku zasadach.

Utrzymanie wysokiej wilgotności

Staraj się zachować dużą wilgotność. W miejscu łączenia tkanek powinno być wilgotno, ale nie mokro. Nie możemy pozwolić, aby krople wody dostały się pomiędzy podkładkę a zraz. Z drugiej strony suche powietrze może powodować wyschnięcie przeszczepianego fragmentu. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca szczepienia taśmą foliową lub specjalnym woskiem. Zabieg ten ma na celu nie tylko połączenie zrazu z podkładką i zapobieganiu ich uszkodzeniu, ale przede wszystkim ochronę przed utratą wilgoci, co jest jednym z głównych powodów nieprzyjęcia się przeszczepu. Duże wahania temperatury mogą prowadzić do rozluźnienia się, a nawet przerwania taśmy lub osłony z wosku. Wobec tego przynajmniej raz w tygodniu warto sprawdzić ich stan. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, powinniśmy natychmiast je uszczelnić, aby zapobiec wysychaniu miejsca cięcia, a nawet wyłamywaniu zrazu.

Regulacja temperatury

Młode, szczepione drzewko powinniśmy posadzić w miejscu, w którym nie będzie narażone na bezpośrednie działanie słońca. Jest to szczególnie ważne w pierwszym roku po zabiegu. Jeśli uszlachetnialiśmy już rosnące drzewo dobrze, to nad miejscem łączenia tkanek będą gałęzie pobliskich drzew lub podkładki, które w naturalny sposób je zacienią. Gdy nie jest to możliwe warto zapewnić inną ochronę przed słońcem. Jest to bardzo istotne, gdyż nadmierne nagrzewanie się nowo wytworzonych tkanek może prowadzić do ich zamierania.

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Ograniczenie wzrostu podkładki

Podkładka jest znacznie silniejsza od zrazu, jest rośliną z korzeniami, łodygą i pąkami zdolnymi do wytwarzania liści. Jeśli w znacznym stopniu nie przytłumimy jej wzrostu, będzie wykorzystywać całą energię do własnego wzrostu. Poniżej miejsca cięcia wyrośnie wiele młodych konarów. W rezultacie większość wody i soli mineralnych, zamiast do pędów wyrastających ze zrazu, trafiać będzie do organów podkładki. Zaleca się dość mocne cięcie, zwłaszcza usuwanie licznych odrostów wyrastających pod miejscem styku dwóch odmian. Takie pędy można usuwać w całości, zwłaszcza, gdy przyrosty nowej odmiany będą dość silne.

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Kontrola wzrostu zrazu

Zdrowy wzrost nowej odmiany oznacza, że szczepienie się udało, ale nie jest to równoznaczne z zaniechaniem dalszej pielęgnacji. Trzeba zadbać, by młode pędy wyrastające ze zrazu były silne i dobrze się rozrastały. Na tym etapie bardzo ważne jest usuwanie pąków kwiatowych, bowiem ich pozostawienie będzie skutkować utratą substancji odżywczych, a w konsekwencji młode przyrosty będą znacznie słabsze. Pąki należy usuwać jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed ich roztworzeniem, w fazie zielonego lub białego pąka. W przeciągu dwóch lat wzrostu nowa odmiana rozrośnie się już na tyle silnie, by zacząć formować z niej właściwą koronę.

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Szczepienie drzew i krzewów owocowych

Zdjęcie pasków folii

W miarę przyrostu rośliny pędy grubieją, dlatego należy pamiętać o zdjęciu foli. Jej pozostawienie może ograniczać wzrost tkanek w miejscu szczepienia, w efekcie czego może dojść do przewężenia w tym miejscu i podcięcia nowej odmiany. Powinniśmy więc regularnie kontrolować przyrost gałęzi, zwłaszcza w przypadku uszlachetniania starszych drzew, ponieważ na nich konary grubieją wyjątkowo szybko. Gdy zajdzie taka potrzeba taśmy powinniśmy delikatnie odciąć. Robimy to nie później niż do końca czerwca, pozwalając na nieograniczony wzrost pędów.

Zapobieganie wyłamywaniu

Siadające na szczepach ptaki, silny wiatr, a nawet liczne, młode przyrosty wrastające ze zrazu mogą nadmiernie obciążać miejsce łącznia roślin powodując wyłamywanie. Aby temu zapobiec przywiązujemy do konara patyk, nie za grubą listewkę lub bambusową tyczkę. Zabezpieczenie mocujemy za pomocą elastycznego materiału, zawsze po obu stronach cięcia. Robimy to w taki sposób, by wiązania znajdowały się w części konaru starej odmiany, blisko miejsca szczepienia oraz około 20 cm od niego. Na nowej odmianie wystarczy wzmocnienie przytwierdzone tylko w jednym punkcie. Jest to dość ważny element pielęgnacji szczepionych drzew owocowych, gdyż nawet grube i silnie rosnące szczepy z dużą łatwością mogą się wyłamywać. Poza tym odpowiednie przymocowanie podpierających listewek pozwala nam w dużym stopniu właściwie ukierunkować nowo wyrosłe pędy.

Na dobre przyjęcie się nowej odmiany ma wpływ nie tylko właściwe przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednia pielęgnacja szczepionych drzew owocowych. Wszystkie te zabiegi są bardzo istotne, by szczepienie zakończyło się sukcesem. Zapewnią odpowiednie warunki do przyjęcia się zrazów, jak i do dalszego wzrostu drzew. Nie należy zapominać o ochronie szczepionych drzew przed szkodnikami i chorobami. Jest to bardzo ważne, gdyż mogą one bardzo osłabić kondycję drzew.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Jarek, Tytuł: małe zrazy na dużym pniu?

    jaki jest sens szczepienia drzewek owocowych na dużym pniu brzozy? czy w tym przypadku jak na zdjęciu w miejscu ściętej brzozy ma rosnąć duże drzewko owocowe? Przecież nie da się tego przesadzić, za duże gabaryty korzenia/

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie