Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

5 komentarzy

Jagoda kamczacka jest krzewem zaliczanym do rodzaju Lonicera, obejmującym zarówno suchodrzewy jak i wiciokrzewy. Jest to bardzo liczny gatunkowo rodzaj, mający swoich dziko rosnących reprezentantów także w naszym kraju. Niektóre z nich mogą poszczycić się jadalnymi owocami jak np. suchodrzew siny, występujący także pod nazwą suchodrzewu błękitnego Lonicera caerulea. Warto wspomnieć o jego odmianach, a konkretnie Lonicera caerulea var. kamtschatica (suchodrzew kamczacki) oraz Lonicera caerulea var. edulis (suchodrzew jadalny).   
   

Suchodrzew jadalny określa się najczęściej jako jagodę kamczacką. Krzew może stanowić ciekawy akcent dekoracyjny ogrodu o dużym poziomie użyteczności. Jego dekoracyjność wynika przede wszystkim ze zwartego pokroju i szybkiego rozpoczęcia  wegetacji. Może białożółte kwiaty, pojawiające się w kwietniu i maju nie posiadają znaczących walorów dekoracyjnych, to w połączeniu z ładnym pokrojem, szybkim rozwojem liści oraz malowniczym owocom, może stanowić bardzo dekoracyjny element w ogrodzie. Zazwyczaj krzewy osiągają około 1,5- 2 m wysokości, tak więc nie powinno być  problemu z ich zaaranżowaniem.
     

Krzew należy do grupy bardzo wytrzymałych roślin, a do tego uprawianych przede wszystkim na smaczne owoce. Za jego uprawą świadczy wiele pozytywnych aspektów takich jak odporność na bardzo niskie spadki temperatury (do -45 °C), a w okresie wiosennym także przymrozki. Kwiaty suchodrzewu jadalnego oprą się chłodnemu powietrzu, wytrzymując spadki temperatury nawet o kilka stopni poniżej zera- maksymalnie do poziomu -8°C. Poza tym mają niewielkie potrzeby pod względem podłoża oraz całościowej pielęgnacji
   

Aby jagoda kamczacka dobrze rosła, należy zapewnić jej optymalne warunki, zgodne z ich potrzebami. Sadzimy je na stanowisku słonecznym, do lekko zacienionego. Unikajmy zbyt cienistych zakątków, ponieważ owoce jagody kamczackiej stają się wówczas mniej smaczne, o wyraźnym, cierpkim smaku. Podłoże nie powinno być za ciężkie, niech będzie bardziej przepuszczalne, ale próchnicze, dostatecznie wilgotne oraz lekko kwaśne, przy czym pH nie powinno być niższe aniżeli 5,5.
   

Sadzenie krzewów, odbywa się tak jak w przypadku innych gatunków. Okres jesienny i wiosenny to dobry czas na zakup i wprowadzenie do ogrodu tego krzewu. Pamiętajmy jednak, że suchodrzew jadalny należy do krzewów obcopylnych, a więc, aby zaowocował wymagane są co najmniej dwa krzewy. Miejsce przeznaczone na krzew powinno zostać wcześniej przekopane, oczyszczone, odchwaszczone, a następnie dobrze nawiezione kompostem czy też obornikiem. Po posadzeniu- w okresie jesiennym bądź wczesną wiosną, jeżeli dany krzew tego wymaga, można go lekko przyciąć. Warto ściółkować, dzięki czemu nie tylko ograniczymy rozwój chwastów, ale przede wszystkim ograniczymy parowanie wody z podłoża, a więc będzie ono bardziej wilgotne co z pewnością wykorzystają posadzone krzewy. W przypadku sadzenia większej ilości krzewów należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi- około 2 m.
   

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: elakrztuk, Tytuł: sadzenie jagody

    Niedawno kupiłam jagodę z owocami i nie wiem czy kupować drugą z owocami?

  2. Dodał: tina, Tytuł: do wiatr12

    Czytałam,że stare krzewy (chodziło ogólnie o krzewy) można przesadzać. W lipcu należy szpadlem wokół krzewu pionowo obciąć korzenie. Nie pamiętam czy podano konkretną odległość od krzewu. W miejscu obcięcia korzeni krzew wypuści młode korzenie i wtedy łatwiej się przyjmie na nowym miejscu. Przesadza się jak wskazuje pora sadzenia krzewów - późną jesienią. Ja w tym roku też będę przesadzać dwie jagody kamczackie. Zastosuję ten sposób. Mam nadzieję,że się sprawdzi.

  3. Dodał: wiatr12, Tytuł: przesadzanie jagody kamczackiej

    Czy można przesadzić dorosły krzew jagody kamczackiej

  4. Dodał: E.M., Tytuł: nie zawsze doskonale

    jeśli chodzi o szkodniki to ma swojego amatora. to misecznik śliwowy, albo bardzo podobny gatunek tarcznika. jest też choroba, która objawami przypomina zamieranie pędów (u malin). jeśli te dwa problemy nie występują- reszta to sama radość.

  5. Dodał: Kele, Tytuł: co to za odmiana?

    mam jagodę LENINGRODSKOJ WIELKIJ kupioną na Allegro. Co to za odmiana, skoro nie mieści się w powyższej tabelce?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także