Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka

5 komentarzy

Owoce jagody kamczackiej to pokłady wielu substancji aktywnie czynnych ( np. antocyjany), substancji odżywczych ( np.cukry), witamin ( witamina C) oraz składników mineralnych ( np. fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas). W medycynie ludowej stosowano je jako środek dezynfekujący i antyseptyczny oraz przy problemach związanych z układem pokarmowym i krwionośnym. Obecność antocyjanów i innych substancji czynnych wpływa na naszą odporność, jesteśmy bardziej odporni na zachorowania, także na nowotwory. Poza tym mają działanie opóźniające procesy starzenia. Każdy kto zechce przetworzyć owoce w celu ich dłuższego przechowania nie ma z tym najmniejszych problemów. Nadają się na soki, dżemy, konfitury. Można także je wysuszyć oraz mrozić. Przetworzone owoce w zdecydowanej większości zachowują swój skład- do 80%.
   

W sprzedaży możemy nabyć wiele odmian. Wybrane z nich zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Wybrane odmiany jagody kamczackiej

Nazwa

Opis

"Wołoszebnica"

Bardzo popularna odmiana średniowczesna, charakteryzująca się silnym wzrostem, plennością oraz smacznymi owocami, których zbiór przypada na początek czerwca.

"Dlinnopłodna"

Należąca do odmian wczesnych, charakteryzująca się średnim wzrostem, cienkimi pędami oraz dużymi, deserowymi i smacznymi owocami.

"Czelabinka"

Charakteryzuje się średnim wzrostem oraz średniej wielkości owocami o kwaśno- słodkim samku, dojrzewającymi na początku czerwca.

"Sinigłazka"

Należy do odmian wczesnych, charakteryzująca się bardzo smacznymi, a przy tym sporej wielkości owocami.

"Wojtek"

Średnio wczesna odmiana, charakteryzująca się dużymi owocami o słodkim samku. Plenna.

"Zojka"

Bardzo plenna. Średniej wielkości owoce o słodkim smaku.

"Rebeka"

Jest późną odmianą, bardzo plenną, której owoce długo utrzymują się na krzewie.

Jagoda kamczacka to wyjątkowy krzew, który przy minimalnym nakładzie pracy daje tak wartościowe owoce i to w okresie, kiedy jest ich tak niewiele. Bez wątpienia należy zaprosić ją do każdego ogrodu i korzystać z jej wielopłaszczyznowej użyteczności.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: elakrztuk, Tytuł: sadzenie jagody

    Niedawno kupiłam jagodę z owocami i nie wiem czy kupować drugą z owocami?

  2. Dodał: tina, Tytuł: do wiatr12

    Czytałam,że stare krzewy (chodziło ogólnie o krzewy) można przesadzać. W lipcu należy szpadlem wokół krzewu pionowo obciąć korzenie. Nie pamiętam czy podano konkretną odległość od krzewu. W miejscu obcięcia korzeni krzew wypuści młode korzenie i wtedy łatwiej się przyjmie na nowym miejscu. Przesadza się jak wskazuje pora sadzenia krzewów - późną jesienią. Ja w tym roku też będę przesadzać dwie jagody kamczackie. Zastosuję ten sposób. Mam nadzieję,że się sprawdzi.

  3. Dodał: wiatr12, Tytuł: przesadzanie jagody kamczackiej

    Czy można przesadzić dorosły krzew jagody kamczackiej

  4. Dodał: E.M., Tytuł: nie zawsze doskonale

    jeśli chodzi o szkodniki to ma swojego amatora. to misecznik śliwowy, albo bardzo podobny gatunek tarcznika. jest też choroba, która objawami przypomina zamieranie pędów (u malin). jeśli te dwa problemy nie występują- reszta to sama radość.

  5. Dodał: Kele, Tytuł: co to za odmiana?

    mam jagodę LENINGRODSKOJ WIELKIJ kupioną na Allegro. Co to za odmiana, skoro nie mieści się w powyższej tabelce?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także