Jabłoń.

Jabłoń.

Skomentuj artykuł

Jabłonie to najbardziej powszechnie rosnące drzewa owocowe w naszych sadach i ogrodach przydomowych. Jabłonie są najważniejszymi owocami strefy umiarkowanej i drugimi po roślinach cytrusowych na świecie. Najczęściej jabłonie to niewielkie drzewa liściaste o krótkim pniu i mocno ugałęzionej koronie. Jest bardzo dużo odmian jabłoni w Polsce z czego najpopularniejsze to Idared, Szampion, Jonagold, Golden delicius, Lobo, Gala oraz Olwka inflandzka zwana potocznie „Papierówką”, dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym przydomowym ogródku. Owoce jabłoni są bardzo smaczne i bardzo zdrowe. Owoce zawierają bardzo cenne składniki jak witaminy, sole mineralne a także rozpuszczalny w wodzie błonnik.


Stanowisko:

Jabłoń jest gatunkiem światłolubnym. Do dobrego owocowania jabłonie wymagają słonecznego stanowiska. Są dość odporne na suszę, ale należy je chronić przed silnymi wiatrami. Zagrożeniem mogą być wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać pąki kwiatowe, w takim wypadku bardzo pomocny jest bioregulator ASAHI SL, który możemy stosować przed jak i w trakcie stresu czy to związanego z brakiem wody czy związanego z niskimi temperaturami. Jabłonie mają dość wysokie wymagania glebowe. Gleba pod uprawę jabłoni powinna być żyzna i wilgotna, najlepiej o zasadowym odczynie.


Wymagania:

Jabłonie wymagają cięcia dwa razy do roku, w sezonie zimowym oraz letnim. Cięcie drzew przyczynia się do zwiększenia ich owocowania. Bardzo ważną rzeczą przy uprawie jabłoni jest nawożenie mineralne i organiczne. W tym celu można zastosować nawozy organiczne lub nawozy mineralne, które dostarczą odpowiednich składników pokarmowych. Nawozy organiczne oprócz dostarczenia niezbędnych składników pokarmowych jednocześnie przyczynią się do poprawy struktury gleby. W tym celu można zastosować obornik lub kompost. Oprócz nawozów organicznych można zastosować także nawożenie mineralne, które powinno dostarczyć roślinom przede wszystkim azotu i potasu. Powszechność jabłoni oraz ich różnorodność powoduje, że drzewa te są bardzo często porażane przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Największym problemem w ochronie nasadzeń jabłoni jest parch jabłoni oraz mączniak prawdziwy. Te dwa patogeny a szczególnie odporność na ich szkodliwe działanie powinny być podstawowym kryterium wyboru odmian. Oprócz chorób na jabłoniach mamy bardzo dużą kumulację różnego rodzaju szkodników. Zimujące formy jaj ( mszyce, przędziorki, zwójkówki, miodówki ) możemy już zwalczać wiosną w stanie bezlistnym preparatem TREOL 770 EC a następnie w okresie żerowania np. przędziorka owocowca preparatem MAGUS® 200 SC lub AGRICOLLE KONCENTRAT.

Najczęsciej występujące choroby:

PARCH JABŁONI (Venturia inaequalis). Najgroźniejsza z chorób porażająca drzewa jabłoni. Porażeniu ulegają liście i owoce jabłoni. Choroba powoduje słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych, zmniejszenie przyrostów pędów. Na górnej stronie porażonych liści występują oliwkowe plamy z nalotem zarodników grzyba. Plamy te mogą także zlewać się ze sobą. W miarę starzenia się liści następuje ich zasychanie i deformacja. Chore liście mogą także przedwcześnie opadać. Na porażonych owocach skórka korkowacieje i pęka. Porażone owoce są mniejsze i nierównomiernie rozwinięte. Silnie porażone zawiązki przedwcześnie opadają. Przy zwalczaniu tej groźnej choroby możemy korzystać np. z preparatów grzybobójczych: THIRAM® GRANUFLO 80 WG, DITHANE* NEOTEC 75 WG,

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: