Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Skomentuj artykuł

Uprawa

Wymagania uprawowe uzależnione są od zastosowanej podkładki do szczepienia odmian uprawnych. Przygotowując stanowisko pod nasadzenia należy zwrócić uwagę na rodzaj gleby. Powinna być ona średniozwięzła, głęboka i próchniczna. Należy unikać gleb ciężkich z podnoszącym się okresowo poziomem wód gruntowych. Drzewa na podkładkach silnie rosnących nie tolerują wody na poziomie 1,5 m od powierzchni gleby. Natomiast na podkładkach karłowych mogą rosnąć, gdy woda gruntowa podchodzi okresowo do 1m. Istotny jest odczyn gleby, który dla jabłoni powinien być lekko kwaśny – pH 5,5-6,5. Zbyt kwaśny odczyn gleby należy doprowadzić do optymalnej wartości, stosując wapnowanie (CaO w dawce 0,7-1 kg/m2).

Bardzo ważnym zabiegiem przy uprawie jabłoni jest nawożenie mineralne i organiczne. Aby uzyskać wysoki plon owoców, powinno się stosować nawożenie obornikiem w dawce od 30 do 50 kg na 10 m2. Nawozy azotowe stosujemy wczesną wiosną, na 3-4 tygodnie przed kwitnieniem. Pod każde młode drzewko dajemy od 0,5 do 1 kg saletry amonowej, a pod drzewo silnie owocujące od 3 do 4 kg. Pod młodą jabłoń stosujemy również około 0,5 kg soli potasowej i od 0,5 do 1 kg superfosfatu, a pod dużą, obficie owocującą jabłoń — około 2 kg soli potasowej i około 1,5 do 2 kg superfosfatu.Szczególną uwagę należy zwrócić na szkodniki glebowe – pędraki, drutowce i opuchlaki. Decyzję o ich zwalczaniu podejmuje się po stwierdzeniu więcej niż 2 pędraków/m2 ziemi. Przed sadzeniem roślin należy poprawić strukturę gleby, wzbogacić ją w substancję organiczną i oczyścić z chwastów trwałych tj. perz.

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Sadzenie jabłoni

Termin sadzenia jabłoni przypada na drugą połowę marca. Jabłonie sadzi się do wykopanego w ziemi dołka, tak aby szyjka korzeniowa wystawała ponad powierzchnię gruntu, a następnie dokładnie udeptuje glebę wokół pnia. Po posadzeniu drzewka, wokół pnia formuje się dołek – tzw. misę i obficie podlewa (5-10 l/roślinę). Powoduje to dokładne wypełnienie ziemią wolnych przestrzeni między korzeniami, przez co zmniejsza się ryzyko nieprzyjęcia rośliny.

Zbiór owoców

Jabłonie wchodzą w okres owocowania po 2-5 latach od posadzenia, w zależności od odmiany i podkładki. Jedną z oznak zbliżającego się zbioru są pierwsze opadające owoce. Termin zbioru jabłek, w zależności od odmiany, przypada od połowy VII do 1. poł. X. W miarę dojrzewania uwidaczniają się na skórce żółte barwniki, wykształca się czerwony rumieniec, a nasiona brązowieją.

Owoce zbieramy delikatnie, tak aby nie uszkodzić ich skórki i nie urwać szypułki. Owoc należy ująć całą dłonią, opierając palec wskazujący o szypułkę. Następnie podnosimy owoc do góry lekko przekręcając go.

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Cięcie

W pierwszych latach po posadzeniu pielęgnowanie jabłoni polega na właściwym uformowaniu korony. W praktyce sadowniczej stosuje się różne formy korony: klasyczną piętrową, luźną piętrową, kotłową, stożkową itd.

Wiosenne cięcie zwane prześwietlającym przeprowadza się w celu ułatwienia przenikania światła słonecznego do środka korony. Wycinamy gałęzie, tak aby odstęp pionowy między nimi był luźny i aby gałęzie nie krzyżowały się i rosły w kierunku obwodu korony, a nie do środka. W trakcie prześwietlania wycinamy także pędy zaschnięte lub chore. Na jabłoni ciętej co roku wycina się ok. 30% gałęzi. Cięcie letnie to natomiast prosty sposób na ograniczenie wzrostu drzew oraz uzyskanie pięknych, smacznych owoców. Cięcie to polega przede wszystkim na usunięciu nadmiaru silnie rosnących i zagęszczających koronę wilków. Poza tym skraca się również tegoroczne przyrosty. Pozostawia się pędy o długości do 30 cm, a długopędy, na których wyrastają owoce, skraca się nad 4.-5. liściem licząc od owocu. Zabieg ten zapewnia przenikanie światła do wnętrza korony i odsłonięcie owoców, które po 3-4 tygodniach wytwarzają na powierzchni skórki ładny rumieniec. Termin cięcia powinien przypadać na 3-4 tygodnie przed zbiorem owoców. Drzewa należy ciąć w pochmurny dzień, aby nie narażać odsłoniętych owoców na gwałtowne działanie promieni słonecznych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: