Hydroponika

Hydroponika

Skomentuj artykuł

Hydroponika to nic innego jak bezglebowa metoda uprawy roślin. Może wprawdzie budzić pewne kontrowersje, ale ma tak wiele zalet, że z pewnością warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Najczęściej jest wykorzystywana w uprawie roślin doniczkowych, ale ma również niemałe znaczenie w hodowlach rolniczych, prowadzonych na skalę przemysłową (uprawa warzyw i owoców).

Zalety upraw hydroponicznych

Hydroponika to wbrew pozorom nie tylko przejściowa moda, ale całkiem praktyczna metoda uprawy roślin, dająca wiele rozmaitych korzyści.

- uniezależnia uprawę roślin od podłoża – dzięki hydroponice, można hodować różne gatunki roślin (ozdobnych i użytkowych) na terenach, gdzie podłoże jest całkowicie nieprzydatne do tradycyjnej uprawy (np. zbyt suche, jałowe bądź kamieniste). Ten sposób daje również możliwość wyeliminowania uciążliwego zmianowania, gdyż to samo podłoże można wykorzystać wielokrotnie, także do uprawy po sobie roślin pochodzących z tej samej rodziny botanicznej.

- ogranicza występowanie chorób – podłoże  używane do uprawy hydroponicznej jest całkowicie jałowe i obojętne chemicznie (np. keramzyt, wełna mineralna), nie przenosi więc żadnych patogenów chorobotwórczych ani szkodników. Nie jest też dobrym środowiskiem dla ich rozwoju, dlatego u roślin hodowanych tą metodą, praktycznie nie występują choroby grzybowe korzeni i bardzo rzadko pojawiają się szkodniki. Dzięki temu ochrona chemiczna często staje się zbędna.

- pozwala na szybszy wzrost i rozwój roślin – korzenie mają znacznie lepszy dostęp do tlenu, wody i substancji odżywczych, dlatego dużo efektywniej odżywiają całą roślinę.


- ogranicza zabiegi pielęgnacyjne – rośliny uprawiane metodą hydroponiczną, wymagają znacznie rzadszego przesadzania oraz podlewania. Łatwiej też kontrolować ich właściwe odżywianie.

- oczyszczanie i nawilżanie powietrza – rośliny dzięki hydroponice, znacznie efektywniej oczyszczają powietrze z toksyn, gdyż lekka i przewiewna struktura jałowego podłoża umożliwia skuteczniejszą wymianę gazów. Dobrze odżywione i skutecznie nawodnione rośliny, lepiej też nawilżają otaczające je powietrze.

- hydroponika dobra dla alergików – wyeliminowanie tradycyjnego podłoża oraz występujących w nim patogenów chorobotwórczych (np. pleśni), daje możliwość uprawy roślin pokojowych w mieszkaniach osób z chorobami alergicznymi.

Niestety, metoda ta ma również swoje wady, z których najważniejszą jest dość wysoki koszt założenia uprawy.

Hydroponika - sałata

Hydroponika - sałata

Założenie uprawy

Rozpoczęcie uprawy hydroponicznej, powinno zacząć się od zgromadzenia potrzebnych materiałów.

Niezbędne do tego celu będą:

- właściwe podłoże (np. keramzyt, wełna mineralna, perlit, specjalne włókno kokosowe),

- wskaźnik poziomu wody

- pożywka (najlepiej specjalnie przystosowana do uprawy hydroponicznej lub ewentualnie płynny nawóz wieloskładnikowy)

- podwójna doniczka (wewnętrzna, ażurowa i zewnętrzna nie przepuszczająca wody oraz światła, dostępne również w specjalnych zestawach wraz ze wskaźnikiem).

Hydroponika - sałata

Hydroponika - sałata

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: