Hydroponika

Hydroponika

Skomentuj artykuł

Dobrze też nabyć rośliny, które zostały wyhodowane specjalnie pod kątem uprawy hydroponicznej, ale nie jest to warunek konieczny, gdyż właściwie każdą roślinę możemy przestawić na taką uprawę, nawet jeśli była wcześniej hodowana metodą tradycyjną. Musimy jedynie wybrać egzemplarze młode i zdrowe, a zbieg zaplanować na okres ich najsilniejszego wzrostu i rozwoju czyli wczesną wiosnę. Wybraną roślinę wyjmujemy z dotychczasowej doniczki, umieszczamy na kilka godzin w letniej wodzie, po czym dokładnie płuczemy korzenie i układamy je na warstwie jałowego podłoża, umieszczonego na dnie wewnętrznej doniczki przeznaczonej do uprawy hydroponicznej. Następnie uzupełniamy doniczkę pozostałym podłożem, umieszczamy w jej wnętrzu wskaźnik poziomu wody i wlewamy do środka czystą wodę  o temperaturze pokojowej (do poziomu optymalnego). Po ok. 2-3 tygodniach od posadzenia roślin, możemy podać im pierwszą dawkę odżywki, postępując zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu preparatu.


Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja takich roślin polega głównie na monitorowaniu poziomu wody oraz dostarczaniu do niej substancji odżywczych. Wodę uzupełnia się, kiedy wskaźnik pokazuje minimum. Należy jednak odczekać 2-3 dni, aby podłoże miało szansę lekko przeschnąć i dopiero wtedy uzupełnić wodę do pozycji optymalnej. Poziom maksymalny możemy wykorzystać tylko w sytuacji kryzysowej np. jeśli na dłużej opuszczamy mieszkanie (wyjazd, urlop). Nie powinno się to jednak zdarzać częściej, niż 1-2 razy w roku. Wodę z nawozem całkowicie wymieniamy po ok. 2 miesiącach uprawy, chyba że zastosujemy specjalny, długodziałający nawóz stały (np. na 4 miesiące), przeznaczony specjalnie do upraw hydroponicznych.

Właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna, gdyż przesuszanie, przenawożenie lub częste przelewanie roślin osłabia ich kondycję i nawet w tego typu uprawie może doprowadzić do pojawienia się chorób (głównie grzybowych) bądź szkodników.

Warto wiedzieć, że taka metoda uprawy nie jest zupełnie nowa, gdyż tematem zaczęto się już interesować na początku XX w. (w 1929r.)

Hydroponika - sałata

Hydroponika - sałata

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 1/08 mgr M. Jarosz, dr Z Jarosz „Hydroponika dla każdego” str. 64
2.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: