Hoja kerri - Hoya kerri

Hoja kerri - Hoya kerri

2 komentarzy

Hoja kerri (Hoya kerri) pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Australii. Roślina należy do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae), który obejmuje krzewiaste rośliny pnące lub płożące, wyposażone w korzenie powietrzne i posiadające skórzaste, naprzeciwległe liście oraz mięsiste kwiaty, przypominające wosk lub porcelanę. Okazy z tej rodziny zazwyczaj są uprawiane jako rośliny pokojowe. Hoja kerri wyróżnia się sercowatym kształtem liści, dlatego nazywana jest mianem walentynkowej.

Charakterystyka

Liście hoi kerri są zielone, a swoim kształtem przypominają serce. Wyrastają z krótkich ogonków w kolorze zielonym lub fioletowym i rosną parami, umieszczone naprzeciwlegle siebie. Pędy rośliny osiągają wysokość nawet 1 m i są zielone bądź oliwkowe, o sztywnej strukturze. Hoja kerri w uprawie domowej zakwita bardzo rzadko, zwykle latem. Rozkwitły egzemplarz pokrywa się kulistymi kwiatostanami o kwiatuszkach w kolorze kremowo-fioletowym. Kwiatostany wydzielają gęsty, czarny, o słodkawym zapachu i smaku nektar, który jest bardzo brudzący. Kwitnącej rośliny nie należy przestawiać w inne miejsce, ponieważ istnieje ryzyko, że po zmianie stanowiska może zrzucić kwiaty.


Uprawa

Hoja kerri należy do roślin mało wymagających, dlatego trudno doprowadzić do jej obumarcia. Chociaż sprzedawane w marketach lub kwiaciarniach rośliny często niszczeją, ponieważ zwykle nie posiadają pędu, który zapewnia przyjęcie się sadzonki. Hoja wymaga podłoża żyznego, piaszczysto-gliniastego lub piaszczystego. Dobrze rośnie w glebach o odczynie kwaśnym i obojętnym. Roślina wymaga stanowiska jasnego i przewiewnego, ale niezbyt słonecznego. Silne promienie słoneczne, zwłaszcza z okna południowego, mogą doprowadzić do poparzenia hoi. Podlewać trzeba ją umiarkowanie, nie doprowadzając do przemoczenia podłoża. Hoja, ze względu na swoje tropikalne pochodzenie, potrzebuje dużej wilgotności powietrza. W przeciwnym razie narażona jest na gubienie liści. W okresie letnim roślina może przebywać w temperaturze pokojowej, ale zimą w pomieszczeniu powinno być chłodniej (w granicach 12−15°C). Hoi nie należy trzymać w bliskim sąsiedztwie kaloryfera, gdyż tak wysuszone powietrze wpływa na nią niekorzystnie.

Hoja kerri - Hoya kerri

Hoja kerri - Hoya kerri

Pielęgnacja

Pielęgnacja hoi kerii polega przede wszystkim na zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska, umiarkowanego podlewania i utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. Roślina rozrasta się dość szybko. Aby zapobiec złamaniu się pędu oraz nieestetycznemu wyglądowi hoi, należy zapewnić jej podpórkę dostoswaną do wysokości rośliny. Dorosłe okazy powinny być formowane przy szpalerach, łukach lub innych elementach wspierających. Pęd można delikatnie przygiąć, dopasowując go do formy podpórki. Hoja nie zbyt lubi przesadzanie, ale jeżeli już musimy je wykonać, to należy to zrobić w okresie wiosennym. Roślinę zawsze przesadzamy do niezbyt dużej, najlepiej wąskiej doniczki, która pozwoli jej na obfity rozwój liści. W doniczce koniecznie należy zapewnić dobry drenaż, aby nadmiar wody miał swobodny odpływ, a roślina nie była narażona na zbyt dużą wilgotność podłoża.  Zakurzone liście hoi przecieramy wilgotną szmatką. Rośliny nie przycinamy, usuwamy jedynie jej uszkodzone liście.

Hoya kerri - zdjęcie malamadzia

Hoya kerri - zdjęcie malamadzia

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Kornalia, Tytuł: Hoja kerrii

    CO zrobic popełniłam bład bo przesadziłam hoje w jesieni pieknie rosła a teraz łodyga rosnie bardzo szybko a listeczki na niej sa malutkie i czesto takie pozostaja dopuki nie przesadziłam było wszystko ok czy moge jakoś to naprawic?

  2. Dodał: Grazyna, Tytuł: hoja kerri

    Kwiat w ksztalcie serduszka ciekawy i tajemniczy i jak go pielegnowac?..

Dodaj swój komentarz

Zobacz także