Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Skomentuj artykuł

Sposoby wykorzystania

Dekoracyjność rośliny to przede wszystkim bardzo ciekawe liście (owalne, zielone i błyszczące, wyrastające na końcach pękatych ogonków liściowych) i liliowe lub białe kwiaty, przypominające budową dobrze nam znane hiacynty. Zakwitają zwykle w miesiącach VI-VIII, ale tylko wtedy, gdy temperatura wody przez dłuższy czas nie spada poniżej 20°C, a stanowisko na którym hiacynt rośnie, jest dostatecznie słoneczne. W chłodniejsze i pochmurne lata kwiatów możemy się więc nie doczekać. Można ewentualnie spróbować przetrzymania roślin wczesną wiosną w ciepłych tunelach i po unormowaniu się temperatur, umieścić w oczku wodnym. Ale ma to sens jedynie wtedy, jeśli takimi tunelami dysponujemy, a hiacynty mogą w nich znaleźć się niejako przy okazji prowadzonych upraw (np. wczesnych warzyw). Stawianie ogrzewanych tuneli tylko dla hiacynta wodnego, jest bowiem całkowicie nieekonomiczne i bezcelowe.

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Hiacynty wodne poza walorami ozdobnymi, posiadają również szereg innych właściwości. Przede wszystkim mogą nam pomóc w oczyszczeniu wody w zbiorniku, gdyż wchłaniają spore ilości znajdujących się w niej substancji odżywczych i zanieczyszczeń organicznych oraz nie pozwalają na niekontrolowany rozrost glonów. Z końcem lata warto jest je wyłowić i wykorzystać ich kłącza do użyźnienia kompostu (daje dużo wartościowej masy zielonej), gdyż zimy w zbiorniku i tak nie przetrwają, a jeśli obumarłe opadną na dno, woda ponownie się zanieczyści.


Ciemna strona natury

Jednak ich błyskawiczny wzrost może być niekiedy również dość kłopotliwy. Duża powierzchnia zielonych liści ogranicza dostęp tlenu do wody, utrudniając rozwój ryb ozdobnych. Gęste liście mogą też stanowić doskonałe siedlisko do rozwoju komarów i przyczynić się do powstania małej, lokalnej plagi tych uciążliwych owadów. W krajach o ciepłym klimacie, gdzie hiacynt wodny przedostał się z hodowli do środowisk naturalnych, jest postrzegany jako bardzo uciążliwy chwast. Nie tylko wypiera rodzime gatunki roślin wodnych i utrudnia rozwój ryb, ale również zarasta ciągi komunikacyjne, uniemożliwiając niekiedy swobodną żeglugę. Wprawdzie taka ekspansja w naszym klimacie jest raczej niemożliwa, to jednak wprowadzając hiacynta do ogrodu, należy jednak mieć na uwadze jego dość szczególne właściwości.

Hiacynt wodny

Hiacynt wodny

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: