Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Skomentuj artykuł

         Wybrane zioła na herbatę

·         Melisa- należy do jednych z najbardziej rozpowszechnionych bylin uprawianych w ogrodach ziołowych. Przybyła do nas z cieplejszych rejonów świata, rozpowszechniona zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich. W liściach rośliny kryją się m.in. dobroczynny olejek eteryczny, trójterpeny, kwas askorbinowy, prowitamina A, garbniki. Herbatka z melisy uspokaja, odpręża, ułatwia zasypianie. Poza tym wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Pobudza trawienie, a więc pomaga w przypadku przejedzenia bądź niestrawności.

·         Rumianek- jednoroczna roślina, zaliczana do roślin astrowatych, bardzo popularna w naszym rodzimym krajobrazie. Jako surowiec zielarski stosuje się koszyczki rumianku, które są bogate w substancje aktywnie czynne tj. olejek eteryczny zawierający m.in. chamazulen, bardzo korzystny dla organizmu w przypadku wielu dolegliwości. Poza olejkiem eterycznym warto wspomnieć o flawonoidach, związkach kumarynowych oraz solach mineralnych. Herbatka z rumianku pomoże w przypadku kolki jelitowej, działa rozkurczowo, wiatropędnie oraz przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Posiada także właściwości uspokajające oraz przeciwbólowe.

           

            Przepis na herbatę z rumianku

            Cztery łyżeczki suszonych kwiatów rumianku wsypujemy do garnuszka zawierającego około jednego litra wody, po czym przykrywamy i gotujemy około minuty na słabym ogniu. Po odstawieniu czekamy około 5 minut, po czym przecedzamy do innego naczynia, dodając trochę soku cytrynowego. Do osłodzenia herbaty można zastosować miód

 

·         Mięta – jest byliną obejmującą liczne gatunki. Zawiera substancje aktywnie czynne, które sprawiają, że od dawien dawna jest stosowana przede wszystkim przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Pomaga przy zaburzeniach trawiennych, bólach brzucha, skurczach żołądka. Poza tym pobudza apetyt, zmniejsza wzdęcia oraz znakomicie orzeźwia. Jest bardzo smaczna, dlatego tak bardzo popularna.

 
            Przepis na herbatę z mięty

            Do jednego litra zagotowanej wody dodać garść świeżych listków mięty bądź pięć łyżeczek suszonej. Pozostawić na 5- 8 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu możemy osłodzić miodem.  

Źródło: Anna Czerni., Zioła żywią, zioła leczą …, Warszawa 1990 s. 118

 

·         Dziurawiec- rodzaj obejmuje liczne rośliny zielne, półkrzewy oraz krzewy, których właściwości lecznicze znane były już w starożytności. Zawierają olejek eteryczny, kwas askorbinowy, cholinę, karoten, flawonoidy, garbniki, saponiny. Ziele działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz uspokaja. Wykazuje dobroczynny wpływ na wątrobę i pęcherzyk żółciowy.

·         Koper włoski- należy do roślin dwuletnich, który dostarcza nam cennych nasion, stanowiących surowiec lecznicy. Zawierają one olejki lotne, flawonoidy, błonnik, żelazo. Herbatka z kopru włoskiego jest bardzo korzystna w przypadku zaburzeń trawiennych związanych ze wzdęciami, kolkami. Działanie rozkurczowe i wiatropędne przynosi ulgę.

·         Bez czarny- przybiera formę krzewu bądź małego drzewka. Pospolicie spotykany w naszym kraju, ale nie za często wykorzystywany jako roślina lecznicza. Jego kwiaty i dojrzałe owoce są źródłem m.in. kwasów organicznych, olejku lotnego, garbników, flawonoidów. Herbatka z kwiatów czarnego bzu działa m.in. napotnie oraz przeciwgorączkowo, a z owoców także przeciwbólowo.

 

            Przepis na herbatę z kwiatów czarnego bzu

            Do garnuszka zawierającego około litra zagotowanej, gorącej wody wsypujemy około 4 łyżek kwiatów czarnego bzu- bez szypułek. Pod przykryciem zostawiamy na około 5- 8 minut, po czym przecedzamy i zależnie od upodobań dodajemy sok cytrynowy i osładzamy miodem.

Źródło: Anna Czerni., Zioła żywią, zioła leczą …, Warszawa 1990 s. 118

·         Fiołek trójbarwny- należy do roślin jednorocznych bądź dwuletnich często nazywany polnym bratkiem. Bardzo powszechny i znany ze swoich właściwości leczniczych. Jako surowiec traktujemy całe ziele, które zawierając flawonoidy, saponinę, antocyjany, karotenoidy pomaga przy wielu schorzeniach skórnych np. trądziku, ma działanie moczopędne oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

 

Herbatki ziołowe to doskonały sposób na skorzystanie z bogatych zasobów roślinnych, skrytych często w naszych ogrodach, zapomnianych i niedocenianych pod względem dobroczynnego oddziaływania na organizm człowieka. Warto je na nowo odkryć i w pełni z nich korzystać. Warto także posadzić w ogrodzie w miarę możliwości takie rośliny jak głóg, lipa, jeżówka purpurowa, szałwia, dzika róża. One także kryją w sobie wiele właściwości leczniczych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: