Grzybień biały

Grzybień biały

Skomentuj artykuł

Sadzenie, rozmnażanie i zimowanie roślin

Głębokość i sposób sadzenia lilii wodnych, jest bardzo mocno uzależniony od siły wzrostu danej odmiany. Świeżo zakupione egzemplarze, zwykle w pojemnikach, początkowo umieszczamy w zbiorniku płytko, aby rośliny miały szansę rozwinąć liście. Następnie przenosimy na docelowe stanowisko. Odmiany karłowe sadzimy na głębokość 20-50 cm., w zbiornikach o zaledwie kilku metrowej średnicy powierzchni wody. Te rośliny możemy z powodzeniem uprawiać w pojemnikach. Do tego celu znakomicie nadają plastikowe, ażurowe kosze, z których kłącza będą mogły swobodnie  przerastać na zewnątrz i pobierać z wody substancje odżywcze oraz tlen. Odmiany średnio i silnie rosnące sadzimy na głębokości ok. 50-150 cm., umieszczając kłącza bezpośrednio w podłożu (nie sadzimy w pojemnikach). Potrzebują one powierzchni lustra wody nawet ok. 20-60 m2. Aby nie wypłynęły z dna, warto je dodatkowo zabezpieczyć kamieniami. Niektóre odmiany wprawdzie zawiązują nasiona, ale podstawową metodą rozmnażania, jest podział kłączy. Zabieg ten jak i ewentualne przesadzanie starszych egzemplarzy, wykonujemy wiosną.

Jeśli posiadamy duży zbiornik, w którym zimą woda nie zamarza do dna, możemy grzybienie pozostawić w nim do wiosny. Jeśli jednak mamy mały zbiornik lub uprawiamy odmiany nie w pełni odporne na mróz, należy późna jesienią rośliny wyjąć ze zbiornika i przechować w koszach umieszczonych w pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach kilku stopni Celsjusza.

Choroby i szkodniki

Niestety, grzybienie nie są wolne od zagrożeń ze strony chorób i szkodników. Najczęściej mogą je atakować larwy nimfy świtezianki, szarynki grzybieniówki oraz wszędobylskie mszyce. Ponieważ środowisko wodne sprzyja rozwojowi grzybów, roślinom mogą zagrażać choroby takiego właśnie pochodzenia np. plamistość liści, maczniak czy czarna zgnilizna kłączy.

Odmian tych pięknych roślin jest na rynku duży wybór, z których wiele to mieszańce z innymi gatunkami, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na koniec warto dodać, że grzybienie posiadają w swoich tkankach substancje toksyczne (np. nimfeinę) więc są uważane za gatunek trujący, mimo to za pomocą odpowiedniej obróbki, substancje te można zneutralizować i wytwarzać z rośliny rozmaite preparaty lecznicze.

Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:
1.    Wikipedia
2.    „Działkowiec” 6/2006, mgr Ewa Chojnowska, „Majestatyczne grzybienie”, str. 14-16

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: