Gruszki w occie przepis na zimę

Gruszki w occie przepis na zimę

Skomentuj artykuł

Kiedy jesienią przygotowujemy z owoców przetwory na zimę, zwykle są to słodkie dżemy, kompoty, galaretki czy powidła. Ale przecież wiele owoców nadaje się również do przyrządzania weków o ostrzejszym, octowym smaku. Nasze babcie doceniały ten rodzaj przetworów owocowych, dlatego wiele osób właśnie w dzieciństwie miało okazję poznać te ciekawe smaki. Owoce w occie znakomicie pasują do gorącej lub zimnej pieczeni mięsnej oraz do wędlin, a niektórzy smakosze lubią je także bez żadnych dodatków.

Przygotowanie owoców

Przygotowanie podobnych przetworów nie jest szczególnie trudne, a ponieważ efekt końcowy może nas miło zaskoczyć, warto choć raz spróbować przygotować owoce właśnie w takiej postaci. Do najczęściej przyrządzanych w occie owoców należą gruszki. Najlepiej, jeśli będą to odmiany, które mimo dojrzałości pozostają twarde (np. Paryżanka, Bergamotka). Należy wybrać owoce zdrowe i podobnej wielkości. Po umyciu czyścimy je z szypułek oraz obieramy ze skórki, która jest na ogół dość twarda. Jeśli gruszki są duże, należy je pokroić na ćwiartki, mniejsze wystarczy przepołowić. Z wnętrza owocu usuwamy pestki i gniazda nasienne. Tak przygotowane gruszki trzeba natychmiast włożyć do miski z wodą, zakwaszoną sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym, gdzie będą czekać na dalszą obróbkę. Pozostawione po obraniu bez zalewy, ściemnieją i będą wyglądały niezbyt apetycznie.



Przygotowanie zalewy

Następnie należy przygotować syrop z cukru i wody (przykładowe proporcje poniżej) i obgotować w nim obrane owoce. Kiedy gruszki staną się szkliste, zwykle po ok. 10 minutach, odsączamy je na sicie i umieszczamy w szklanym naczyniu. Do pozostałego po gotowaniu gruszek syropu, dodajemy ocet i ponownie zagotowujemy. Aby urozmaicić smak takiego kompotu, do wody warto też dodać ulubione przyprawy. Mogą to być goździki, cynamon, tarta gałka muszkatołowa lub imbir. Dodajemy je jednak bardzo oszczędnie, gdyż inaczej mogły by zdominować smak gruszek i całkiem zepsuć końcowy efekt. Tak przygotowanym, schłodzonym płynem zalewamy gruszki i odstawiamy naczynie do następnego dnia. Dopiero wtedy wyjmujemy owoce z zalewy i umieszczamy w przygotowanych, umytych i wysuszonych słoikach. Zalewę zagotowujemy powtórnie i gorącą zalewamy gruszki. Od razu zakręcamy szczelnie słoiki, które dla pewności lepszego zakonserwowania, możemy jeszcze przez 10 minut pasteryzować. Po ostygnięciu, słoiki umieszczamy w ciemnym miejscu, gdzie będą mogły przetrwać nawet kilka lat.

Gruszki w occie – przepis na zimę

Gruszki w occie – przepis na zimę

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: