Grusza.

Grusza.

Skomentuj artykuł

GRUSZA ( Pyrus L. ). Grusza to jedno z najczęściej uprawianych drzew owocowych w naszych sadach i ogrodach. Należy do rodziny różowatych. Przeciętnie osiąga od 2,5 do 3,5 metrów wysokości. Owoc zaliczamy do owocy ziarnkowych o różnych kolorach ( różne odcienie zieleni, żółci i czerwieni ) w zależności od odmiany.

Smaczny i soczysty posiadający w swym składzie witaminy i minerały oraz pektyny, które usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, a także cholesterolu. W ogrodach ozdobnych tworzy formę nisko lub wysokopienną oraz szpalerową. Szczególnie jesienią nadająca ogrodowi szczególnych walorów estetycznych i smakowych. Najpopularniejsze odmiany to lipcówka, faworytka, konferencja, komisówka, paryżanka, likasówka.

Stanowisko:

Grusza to gatunek dość wymagający, szczególnie wrażliwy na trudne warunki klimatyczne. Pod uprawę grusz najbardziej odpowiednie są stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru, wilgotne, ale bez nadmiaru wody. Niektóre odmiany są również wrażliwe na wiosenne przymrozki. W celu przeciwdziałania tym niekorzystnym warunkom jak i po przemrożeniach zimowych możemy wiosną zastosować bioregulator ASAHI SL.

Gleba pod uprawę grusz powinna być zasobna w składniki pokarmowe, dobrze przepuszczalna ale jednocześnie utrzymująca wilgoć, o odczynie lekko kwaśnym. Przed posadzeniem drzewek glebę należy odchwaścić i spulchnić. Przed przygotowaniem miejsca do nasadzeń gruszy należy wszelkie chwasty usunąć stosując środek chwastobójczy KLINIK DUO 360 SL lub inne preparaty chwastobójcze w zależności od występujących chwastów jedno i dwuliściennych.


Wymagania:

Grusza wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Pod koniec zimy drzewa należy przycinać, latem z kolei usuwać nadmiar zawiązków owoców ( profilaktyka ). Cięcie grusz przyczynia się do prawidłowego ukształtowania korony, ułatwia wykonywanie zabiegów ochrony przed chorobami i szkodnikami.

W trakcie sezonu wegetacyjnego zgodnie z opracowanym programem ochrony gruszy stosujemy różnego rodzaju preparaty grzybobójcze jak POLYVERSUM® WP, TOPSIN® M 500 S.C. oraz skuteczne preparaty owadobójcze SUMI-ALPHA® 050 EC, SPINTOR* 240 S.C., AGRICOLLE KONCENTRAT, AGRICOLLE SPRAY. Drzewa te w czasie suszy trzeba regularnie podlewać. Grusze mają wysokie wymagania pokarmowe w stosunku do boru. Niedobór boru może powodować słabe zawiązywanie owoców oraz ich drobnienie, pękanie i korkowacenie

Nawozy zawierające ten składnik należy zastosować wiosną, w fazie białego pąka oraz bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia. Najczęściej stosowanymi nawozami mineralnymi w uprawie gruszy są NAWOZY KOLOROWE PLUS granulowane, do drzew i krzewów liściastych. Oprócz nawozów mineralnych w celu polepszenia wartości odżywczych gleby szczególnie podczas przygotowania sadzonek gruszy do wiosennych czy jesiennych nasadzeń aplikujumy Ziemię uniwersalną.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: