Grusza.

Grusza.

Skomentuj artykuł

Najczęściej występujące choroby:

Parch gruszy (Venturia pirina). Na liściach pojawiają się ciemne plamy, które z czasem powiększają się, a w końcu zlewają ze sobą. Na porażonych owocach mogą występować liczne plamy, deformacje i inne zmiany. Bardzo ważne jest zapobieganie wystąpieniu choroby. Należy wybierać odmiany o większej odporności na chorobę, prześwietlać korony drzew, usuwać porażone liście. Można również zastosować opryski środkami ochrony roślin zgodnie z rejestracją: SCORE 250 EC®, POLYRAM® 70 WG, MYTHOS® 300 S.C., KAPTAN ZAWIESINOWY 50 WP, MIEDZIAN EXTRA 350 S.C.,

Rdza gruszy (Gymnosporangium sabinae). Choroba objawia się w postaci pomarańczowych plam na powierzchni liści. Na spodniej stronie liści widoczne są charakterystyczne zgrubienia, w których znajdują się zarodniki. Jednym z zabiegów profilaktycznych jest usunięcie z sąsiedztwa grusz rosnących jałowców. Można również zastosować ochronę chemiczną preparatami zalecanymi do ochrony przeciwko parchowi.

Zaraza ogniowa (Ervinia amylovora). Choroba bakteryjna atakująca pędy wierzchołkowe, kwiaty i liście, które stają się brunatne i zamierają. Przy dużej wilgotności powietrza może dojść do infekcji owoców. Pojawiają się na nich wodniste plamy, na których widoczne mogą być jasne krople wycieku bakteryjnego. Zakażeniom sprzyjają rany powstałe w wyniku prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych oraz inne uszkodzenia. Porażone części roślin należy usuwać aż do zdrowego drewna. Jeżeli porażenie jest  zaawansowane należy roślinę usunąć i spalić. Do ochrony można stosować fungicydy miedziowe, MIEDZIAN® 50 WP, MIEDZIAN EXTRA 350 SC.


Najczęściej występujące choroby:

Paciornica gruszowianka (Contarinia pirivora) żeruje w zawiązkach owoców, które z czasem ulegają deformacji, czernieją i opadają. Zarażone zawiązki należy zbierać i niszczyć, zanim wydostaną się z nich szkodniki, które zimują w ziemi. Można również przeprowadzić zabieg chemiczny w okresie od fazy zielonego do fazy białego pąka.

Podskórnik gruszowy (Eriophyes piri). Jest to szpeciel, który żeruje przede wszystkim na pąkach liściowych i liściach. Na liściach pojawiają się jasne pęcherzyki. Pęcherzyki z czasem brunatnieją. Na owocach pojawiają są czerwonawe plamki.

Wzdymacz gruszowy (Epitrimerus piri). Szpeciel powodujący zniekształcenia liści. Liście marszczą się i zaginają do środka. Pod spodem liści widoczne jest ich ordzawienie.

Miodówki gruszowe (Psylla piritsuga, Psylla piri). Powodują nierozwijanie się i marszczenie blaszek liściowych. Wzrost pędów zostaje zahamowany. Mogą doprowadzić do opadania zawiązków owoców KARATE ZEON® 050 C

 


 

Target TARGET S.A.
Kartoszyno, ul. Przemysłowa 5,
84-110 Krokowa

Firma Target jest liderem na polskim rynku środków ochrony roślin. Na rynku istnieje od 1992r., a jej główna siedziba znajduje się w specjalnej ekonomicznej w Kartoszynie k/Żarnowca. W szerokiej ofercie firmy znajdują się: środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, podłoża, trawy, gama produktów „Dla domu” oraz linia „Natural”. Target jest producentem linii produktów naturalnie skutecznych. Od 2010r. wyłącznym dystrybutorem produktów Target na rynku tradycyjnym jest sieć hurtowni „Green&Joy”.

Materiał udostępniony i wykorzystywany za zgodą firmy Target S.A. 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: