Groszek pachnący

Groszek pachnący

Skomentuj artykuł

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to popularne i pięknie kwitnące pnącze jednoroczne, którego nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Wprawdzie pochodzący z klimatu śródziemnomorskiego groszek ma dość wysokie wymagania uprawowe, to jednak jego urocze, przyjemnie pachnące kwiaty, które pojawiają się na roślinie bardzo licznie, warte są odrobiny wysiłku włożonego w ich wyhodowanie.

Cechy charakterystyczne

Groszek pachnący jest delikatnym pnączem, dorastającym zazwyczaj do wysokości ok. 1,5 - 2 m. Jego wiotkie, kanciaste pędy wymagają podpór, po których roślina będzie mogła się wspinać za pomocą długich, cienkich wąsów czepnych, wyrastających z kątów liści. Rusztowania przeznaczone pod uprawę groszku nie muszą być jednak szczególnie solidne, gdyż całe pnące jest dość delikatne i stosunkowo lekkie. Groszek posiada niewielkie, eliptyczne, zielone liście, które niezbyt gęsto pokrywają kanciaste pędy i nie są szczególnie dekoracyjne. Dlatego największą ozdobą groszku są jego piękne, motylkowe kwiaty. Wprawdzie na ogół są niewielkie (zwykle średnicy ok. 4-5 cm., chociaż w odmianach bywają nieco większe), ale zebrane po 4-8 na końcach długich, cienkich szypułek tworzą bardzo dekoracyjne, pachnące kwiatostany. Na roślinie zaczynają pojawiać się w VI i rozwijają się sukcesywnie przez całe lato aż do IX. Znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do dekoracji altan, barierek schodów, ażurowego ogrodzenia czy skrzynki balkonowej. Barwa kwiatów jest niezwykle różnorodna, gdyż w zależności od odmiany występują w różnych odcieniach kolorów: różowego, czerwonego, fioletowego i niebieskiego, a także mogą być białe i dwubarwne. W przypadku groszku pachnącego należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, co pobudzi roślinę do wydawania większej ilości nowych kwiatów.



Wymagania uprawowe

Aby jednak cieszyć się pięknymi kwiatami groszku pachnącego, należy mu zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Roślina wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, dobrze uprawionej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby, o sporej zawartości wapnia. Groszek jest bardzo żarłoczny, dlatego nie należy zapominać o jego regularnym dokarmianiu, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla roślin kwitnących (ze zwiększoną zawartością potasu) lub kompostem. Planując jego uprawę, możemy nawet przygotować dla niego stanowisko jesienią, nawożąc podłoże dobrze rozłożonym obornikiem. Tego naturalnego nawozu nie stosujmy jednak w trakcie wegetacji, gdyż groszki pachnące nie tolerują świeżego obornika, który podobnie jak ciężka gleba, może spowodować u nich wystąpienie chorób, a nawet doprowadzić do zamierania roślin. Groszki nie lubią również suszy, dlatego glebę wokół podstawy pędów warto ściółkować skoszoną trawą lub kompostem.

Groszek pachnący

Groszek pachnący

Groszek pachnący

Groszek pachnący

Rozmnażanie

Groszki pachnące rozmnaża się niezwykle łatwo i równie łatwo uzyskuje się z nich nasiona. Należy jednak pamiętać, że nasiona zebrane z własnych roślin nie zagwarantują nam powtórzenia cech egzemplarza matecznego. Dlatego lepiej zakupić wybraną odmianę w sklepie ogrodniczym niż ryzykować rozczarowaniem, chyba, że nie zależy nam na jakimś konkretnym kolorze kwiatów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie