Groszek cukrowy

Groszek cukrowy

1 komentarzy

Groszkiem zielonym zajadali się Chińczycy, Anglicy, a także król Ludwik XVI, który nie wyobrażał sobie dania bez groszku. W Europie zadomowił się w XVII wieku i obecnie istnieje wiele jego odmian, jednak groszek cukrowy jest wyjątkowy, ponieważ można go zjadać z całymi strąkami. Świeże, zielone, soczyste nasiona grochu i chrupiąca skórka wspaniale się nadają na letnie sałatki i zupy oraz jako przekąska pomiędzy posiłkami. Groszek cukrowy nie ma wyściółki pergaminowej wewnątrz strąków, dlatego można go jeść również na surowo i właśnie w takiej formie zachowuje najwyższe wartości odżywcze.

Właściwości

Witaminy i minerały zawarte w groszku obniżają cholesterol i wzmacniają system odpornościowy. Jednym słowem groszek zawiera w sobie wszystko to, co jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Groszek jest bogaty w witaminę C, E i K, witaminy z grupy B oraz w żelazo, fosfor, wapń, jod, magnez i kwas foliowy. Groszku powinni unikać diabetycy, ponieważ oprócz składników odżywczych, zawiera także duże ilości węglowodanów.
Słodkawy smak i zapach groszku dobrze się komponuje z miętą i cytryną. Można sobie wyobrazić jak zmienia się smak jagnięciny podanej z groszkiem i miętą albo puree zrobionego z groszku i kolendry. Groszek smakuje równie dobrze w formie musów, soków warzywnych oraz dodawany do risotto. Te małe niepozorne zielone kuleczki mogą zupełnie zmienić smak obiadów i przy okazji wzbogacić dietę o cenne witaminy i składniki odżywcze.



Uprawa

Groch sadzimy na glebie, na której nie rosły wcześniej inne rośliny strączkowe. Ponadto, gleba powinna być żyzna i próchnicza o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Słabsze podłoże nadaje się tylko dla niektórych odmian zielonego groszku, natomiast groszek cukrowy zdecydowanie preferuje zasobne gleby. Groszek dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, jednak nie bezpośrednio wystawionych na słońce (minimalna temperatura to 15 C).

Groszek cukrowy

Groszek cukrowy

Groszek można wysiewać wczesną wiosną a nawet jesienią, jednak w drugim przypadku groszek będzie wydawał mniejsze plony. Najlepiej wysiewać groszek wczesną porą, bo jest to roślina strączkowa, która znosi nawet niskie temperatury. Wysiewa się go już w marcu lub kwietniu na głębokość trzykrotnie większą od grubości nasiona w rzędach co 15 cm. Groszek jest podatny na grzyby oraz gnicie korzeni, dlatego warto zaprawić nasiona przed sadzeniem. Dobrym sposobem na zapobieganie chorobą grzybicznym jest również odpowiednie podlewanie. W początkowej fazie wzrostu powinno się ograniczyć podlewanie, natomiast kiedy już pojawią się kwiaty należy lepiej nawadniać glebę aż do czasu zbiorów. Najlepiej jest podlewać groszek rano i uważać, żeby nie spryskiwać liści wodą. Ponadto gleba powinna być spulchniania i regularnie oczyszczana z chwastów. Tak pielęgnowany groszek wyrośnie bardzo wysoko i długie pnącza mogą wymagać podpór.

Groszek cukrowy

Groszek cukrowy

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Alicja, Tytuł: groszek cukrowy w ogrodzie

    Groszek cukrowy to wspaniałość nad wspaniałościami. Nie wyobrażam sobie lata bez groszku. Najlepiej prosto z ogródka - świeży, niepryskany, własny. Uwielbiam sadzić go w ogrodzie. Koszt to przecież tylko kilka złotych, a satysfakcja i smak nie do przecenienia.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: