Gorczyca polna

Gorczyca polna

Skomentuj artykuł

W Polsce to bardzo rozpowszechniony chwast, spotykany głównie na łąkach, w lasach, przy drogach i na nieużytkach . W ogrodach najchętniej zadamawia się wśród upraw roślin strączkowych, buraka, ziemniaka oraz innych warzyw. Jeśli zajęte przez niego obszary są niewielkie, można usuwać go ręcznie, ale jeśli obszar występowania jest dość duży, należy zastosować odpowiednie środki chemiczne do zwalczania chwastów (herbicydy).

Gorczyca polna

Gorczyca polna

Charakterystyka wyglądu

Wśród innych roślin gorczycę polną dość łatwo jest zauważyć, gdyż jej małe, żółte, pojedyncze kwiatki, wyrastają na szczycie ok. 30 – 80 cm. sztywnej, rozgałęzionej łodygi. Roślina kwitnie długo, gdyż od maja do jesieni (nawet do X). Pęd kwiatowy oraz dolne liście są delikatnie owłosione. Najniżej wyrastające liście są dość duże, o lirowatym kształcie, wyżej położone, są mniejsze, powcinane i gładkie. Torebki nasienne w postaci małych strąków (łuszczyn), w zależności od odmiany bywają gładkie lub pokryte włoskami.

Preferowane stanowiska występowania

Najbardziej lubi gleby żyzne, wilgotne, gliniaste i wapienne, nie czuje się natomiast dobrze na podłożach piaszczystych. Nie korzeni się głęboko, a jej główny, palowy korzeń jest ma dużo odgałęzień. Jeśli występuje na jakimś obszarze w dużej ilości, sugeruje to zwykle iż gleba jest bogata w wapń.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie