Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy

1 komentarzy

Większość z nas kojarzy pokrzywę z nieprzyjemnym, parzącym chwastem, który zarasta pola, łąki i nasze ogrody. I chociaż roślina faktycznie nie posiada szczególnych walorów dekoracyjnych, a przy okazji rozrasta się na działce bardzo szybko, w krótkim czasie zachwaszczając uprawy, jej wartość użytkowa okazuje się być nie do przecenienia.

Właściwości pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) wbrew pozorom jest rośliną niezwykle wartościową w której składzie (szczególnie w młodych liściach) można znaleźć całe mnóstwo witamin (np. A, B2, C, K) oraz soli mineralnych (w dużej ilości potas i azot oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk, ), a także chlorofil, karotenoidy, flawonoidy, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne oraz białka. Z tego powodu jest znakomitym ziołem leczniczym, polecanym do stosowania w przypadku rozmaitych krwawień (pod kontrolą lekarza także wewnętrznych np. z wrzodów w układzie pokarmowym), przy kłopotach związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem układu moczowego i pokarmowego oraz przy zaburzeniach przemiany materii. Ze względu na bogactwo minerałów i witamin, pokrzywa jest też poleca osobom cierpiącym na niedokrwistość lub anemię, a także rekonwalescentom, dochodzącym do zdrowia po długotrwałej chorobie. Można ją spożywać w postaci sałatek lub w formie soku, wyciśniętego z młodych liści (tylko takie można spożywać, gdyż w starszych pojawiają się substancje niekorzystne dla naszego zdrowia). Ziele pokrzywy ma również zastosowanie w kosmetyce, gdyż sporządzony z liści wywar doskonale wpływa na skórę głowy, pomagając likwidować łupież oraz łojotok. Co ciekawe, ta wartościowa roślina ma równie dużo zastosowań także w ogrodzie.



Przygotowanie gnojówki

Jednym z podstawowych sposobów wykorzystania pokrzywy w ogrodzie, jest przygotowanie z niej gnojówki. Wprawdzie sam proces nie należy do przyjemnych (w trakcie fermentacji płyn wydziela bardzo przykry zapach, który możemy próbować osłabić przez dodanie do wody waleriany bądź mączki dolomitowej), ale za to ilość składników odżywczych, zawarta w gotowej gnojówce jest naprawdę imponująca. Jej przygotowanie nie jest zadaniem trudnym, jednak wymaga czasu i przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy się zaopatrzyć we właściwy pojemnik. Najlepiej, jeśli będzie to odpowiednio duża, plastikowa beczka, gdyż zbiorniki wykonane z metalu mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z fermentującym płynem. Następnie należy poszukać dorodnych, zdrowych i najlepiej stosunkowo młodych krzaków pokrzywy, które trzeba ściąć, nieco rozdrobnić i umieścić na dnie beczki (prace wykonujemy w rękawicach ochronnych). Tak przygotowaną pokrzywę należy następnie zalać wodą (najlepiej deszczową), do poziomu sięgającego kilkanaście centymetrów poniżej brzegów zbiornika. Odstęp zapobiegnie wydostaniu się wody z beczki podczas fermentacji (powstaje spora ilość piany). Otworu pojemnika nie powinno się niczym zakrywać, aby nie utrudniać swobodnej wymiany gazowej z otoczeniem. Tak przygotowany roztwór należy pozostawić w ciepłym, najlepiej półcienistym miejscu przez ok. 2-3 tygodnie. Po tym czasie płyn powinien przestać się pienić, sygnalizując zakończenie procesu fermentacji.

Uzyskana gnojówka jest bardzo bogata w składniki odżywcze (min. potas i azot), ale również bardzo skoncentrowana, dlatego nie wolno nią podlewać ani spryskiwać roślin, bez wcześniejszego rozcieńczenia wodą w odpowiednich proporcjach.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna

Gnojówka jako nawóz

Gnojówka może nam służyć zarówno do nawożenia roślin (szczególnie posiadających wysokie wymagania pokarmowe) jak i do ochrony przed chorobami i szkodnikami. Stosując gnojówkę jako nawóz, należy rozcieńczyć ją wodą w proporcji 1:10 (rośliny młode i gatunki wymagające dużej ilości skł. pokarmowych) lub 1:20 (rośliny starsze oraz o mniejszym zapotrzebowaniu na związki organiczne). Jest ona szczególnie polecana jako nawóz pod wymagające rośliny użytkowe (np. pomidory, ogórki, krzewy i drzewa owocowe), a także jednoroczne kwiaty, róże i byliny.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: andre, Tytuł: pss

    stosuję to od lat

Dodaj swój komentarz

Zobacz także