Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy

1 komentarzy

Gnojówka jako środek ochrony roślin

Jeśli postanowimy wykorzystać gnojówkę jako środek ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, ciecz użytkową, która posłuży do oprysku, należy przygotować wyjątkowo starannie. Podobnie jak w przypadku nawożenia, gnojówkę przeznaczoną do ochrony roślin również należy rozcieńczyć wodą, jednak tym razem stężenie preparatu powinno być dostosowane do problemu, z jakim musimy się zmierzyć. Kiedy postanowimy zapobiegać wystąpieniu na roślinach mszyc i przędziorków, powinniśmy wykonać oprysk przed pękaniem pąków, rozcieńczając gnojówkę wodą w stosunku 1:20 oraz tuż przed rozwinięciem liści i kwiatów (stężenie 1:50), a także w razie potrzeby w ciągu całego okresu wegetacyjnego (stężenie 1:50). Jeśli natomiast jesteśmy zmuszeni walczyć z chorobą grzybową (np. szarą pleśnią, rdza lub mączniak rzekomy), powinniśmy wykonać kilka oprysków co dwa tygodnie, roztworem przygotowanym w proporcjach 1:10.


Wyciąg z pokrzywy

Jeżeli jednak nie mamy czasu lub możliwości przygotowania gnojówki z pokrzywy, możemy skorzystać z wariantu zastępczego w postaci wyciągu. Można go przygotować, zalewając liście rośliny wodą w proporcji 5 l na 0,5 kg. liści, odstawiając w ciepłe miejsce na okres jednej doby. Uzyskany w ten sposób płyn nadaje się do opryskiwania roślin bez rozcieńczania wodą, gdyż jego stężenie jest dużo słabsze od gnojówki. Preparatu można użyć do profilaktycznych oprysków, mających na celu zapobieganie występowaniu szkodników oraz chorób grzybowych.

Inne zastosowania w ogrodzie

Inne sposoby wykorzystania w ogrodzie cennych właściwości pokrzywy, to ściółkowanie roślin użytkowych zebranym zielem (poprawia strukturę gleby i zwiększa plony), a także dodawanie roślin oraz preparatów z jej udziałem do kompostu (składki kompostu łatwiej się rozkładają i są wzbogacone o dodatkowe składanki pokarmowe).

Jak widać nie należy oceniać pokrzywy po pozorach, natomiast warto znaleźć dla niej miejsce w mniej widocznej części ogrodu, gdzie zawsze będzie pod ręką i nikomu nie będzie przeszkadzała.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:

1.    Dr Hanna Legutowska „Pokrzywa dobra na wszystko” Działkowiec 4/2012, str. 74-75
2.    „Zioła w domu”  D. Tyszyńska-Kownacka W-wa, wydanie III
3.    Wikipedia

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: andre, Tytuł: pss

    stosuję to od lat

Dodaj swój komentarz

Zobacz także