Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa

Skomentuj artykuł

Każda fontanna ogrodowa, duża czy mała, zawsze przyciąga uwagę. Ruch wody wprowadza do ogrodu życie. I wcale nie musi to być potężny, 3 metrowy strumień tryskający w niebo, coraz częściej jest to delikatna mgiełka lub „malutkie bulgotanie”. Lubimy wsłuchiwać się w jej szum i obserwować słońce przebijające się przez spadające krople. To nas odpręża i uspokaja. Dodatkowo ruch wody nawilża powietrze pomagając nam (i nie tylko nam) przetrwać dotkliwe, letnie upały. Wystarczy tylko podejrzeć jak co chwila do źródełka będą przylatywać ptaki i owady aby ugasić pragnienie.

Fontanny ogrodowe to elementy tzw. małej architektury ogrodowej. Niegdyś w ogrodach przypałacowych były to duże, widoczne z daleka, kamienne monumenty w centralnym punkcie, bogato rzeźbione i bardzo drogie. Dziś mało kto może pozwolić sobie na dużą fontannę, poza tym takie elementy architektoniczne przestały być już modne. Dzisiejsze fontanny ogrodowe są znacznie mniejsze, a co za tym idzie dostępne dla każdego. Możemy wybierać pośród rożnych wielkości, kształtów i materiałów. W centrach ogrodniczych i w sprzedaży internetowej mamy bardzo duży wybór fontann ogrodowych. Dzięki temu każdy może znaleźć model i wielkość doskonale nadającą się do jego ogrodu.

Nawet najmniejsza fontanna ogrodowa wprowadzi niepowtarzalny klimat.Fontanna wolnostojąca

Małe fontanny ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich ogrodów, w których nie ma miejsca na strumień czy oczko wodne. Duże pełnią reprezentacyjną funkcję i są główną ozdobą większych ogrodów, parków, hoteli, budynków użyteczności publicznej - kupowane znacznie rzadziej i trudno je znaleźć w centrach ogrodniczych, są budowane na specjalne zamówienie. Warto pamiętać, że fontanna powinna być jednym z wielu elementów ogrodu i dobrze harmonizować zarówno z roślinnością, ale przede wszystkim z domem i tarasem.

Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa

Na rynku dostępne są fontanny z kamienia, betonu, metalu, ceramiki, stali nierdzewnej, a nawet ze szkła lub drewna, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Fontanny z kamienia są zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej kupowane, przede wszystkim dlatego iż są najbardziej trwałe oraz pasują do każdego stylu ogrodu. Mogą przybierać najróżniejsze kształty – dekoracyjnych rzeźb przedstawiających postacie lub figury geometryczne, prostych stojących bloków, kamiennych kręgów czy okrągłych przewierconych kamieni z których wypływa woda. Kamienne fontanny często są miniaturą tych z dużych ogrodów - są to rzeźbione, wielopoziomowe misy lub „kamienne głowy” plujące wodą oraz inne nawiązujące do różnych epok . 

Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: