Eukaliptus niebieski uprawa, sadzonki i zimowanie

Eukaliptus niebieski uprawa, sadzonki i zimowanie

5 komentarzy

Każdy kto miał okazję odwiedzić kwiaciarnię, z pewnością mógł w niej spotkać ciekawe, szaroniebieskie gałązki z niemal okrągłymi, sztywnymi listkami w tym samym kolorze. Należą one do rośliny o nazwie eukaliptus gunni (określany też jako górski lub niebieski) i są cenionym materiałem bukieciarskim. Co ciekawe, liście oraz pędy po ich potarciu uwalniają odświeżające olejki eteryczne, które jednak nie są tak intensywne, jak w przypadku innych eukliptusów.

Ekaliptusa górskiego można jednak podziwiać nie tylko w wymyślnych bukietach, ale również we własnym ogródku. Wprawdzie jego mrozoodporność (przez różne źródła uznawana za dość wysoką) jest mocno dyskusyjna, ale można go z powodzeniem uprawiać w donicy, jedynie sezonowo ozdabiając ogród jego pięknymi, dekoracyjnymi gałązkami.

Charakterystyka ogólna

Eukaliptus gunni jest z natury rośliną bardzo wysoką, gdyż rosnąc w swojej ojczyźnie – Tasmanii, może przekraczać nawet 25 m. wysokości. W naszym klimacie na pewno nie ma co liczyć na takie „eukaliptusowe giganty”, ale kilka metrów (nierzadko 2-3m.), które roślina może osiągać, też robi wrażenie. Jeśli więc wolimy posiadać okaz niższy, którym łatwiej będzie się opiekować, możemy korygować jego wzrost, przycinając pędy na dowolną wysokość. Dodatkową zaletą takiego zabiegu, jest pobudzenie rośliny do wydawania większej ilości młodych pędów, których błękitne zabarwienie jest dużo intensywniejsze, niż na starszych gałązkach i liściach (liście stają się z wiekiem bardziej podłużne i zielone).


Wymagania uprawowe

Niestety, eukaliptus gunni nie jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Pochodzi z klimatu tropikalnego, gdzie panują zupełnie inne warunki niż w Polsce (wysokie temperatury i znaczna wilgotność powietrza), w związku z czym ma dość szczególne wymagania. Młoda roślina nie toleruje przesuszania, a siewki bardzo szybko reagują na brak wilgoci zasuszaniem pędów i zamieraniem. Oczywiście nie należy pozwolić, aby doniczka stała w wodzie, bo eukaliptus górski nie pochodzi z terenów podmokłych i łatwo może ulec gniciu. Trochę łatwiej będzie utrzymać roślinę, kiedy trochę podrośnie, ponieważ lepiej będzie znosić chwilowe niedostatki wody, ale nawet wtedy lubi być regularnie i obficie podlewana. Tak więc stała kontrola wilgotności podłoża, to pierwszy obowiązek, którego nie możemy zaniedbać, zaczynając przygodę z tym eukaliptusem.

Eukaliptus niebieski

Eukaliptus niebieski

Kolejna sprawa, to właściwe podłoże. Ziemia pod uprawę eukaliptusa górskiego powinna być bardzo przepuszczalna i posiadać odczyn zasadowy. Wskazana jest nawet domieszka odrobiny wapienia. Jeśli posiadamy do dyspozycji jedynie podłoże uniwersalne, rozluźnijmy je np. piskiem lub perlitem i zadbajmy o dobry drenaż, umieszczając na dnie doniczki warstwę keramzytu.

Eukaliptus niebieski

Eukaliptus niebieski

Pozostaje jeszcze sprawa odpowiedniej temperatury i właściwej ilości światła. Nie ma co się oszukiwać, eukaliptus górski lubi słońce oraz ciepło i to najlepiej w ciągu całego roku. Wprawdzie określa się go jako gatunek najbardziej wytrzymały na niskie temperatury spośród wszystkich innych roślin tego rodzaju (nawet do -20°C), ale pozostawiony w gruncie przez okrągły rok, wiosny raczej nie doczeka. Poza temperaturą dodatkowym zagrożeniem stają się dla niego zimowe roztopy, zalewające korzenie oraz mroźne wiatry. Jeśli więc na roślinie naprawdę nam zależy, to po prostu zabierzmy ją jesienią do domu i wystawmy na zewnątrz dopiero wiosną następnego roku (oczywiście po wcześniejszym hartowaniu). Wprawdzie wiele źródeł zaleca przechowywanie eukaliptusa górskiego w widnym pomieszczeniu o temp. ok. 10°C, ale nie zawsze się to udaje, dlatego lepiej przeznaczyć dla niego miejsce w naszym mieszkaniu. Ważne tylko aby było ono dostatecznie jasne i oddalone od kaloryferów, gdyż eukaliptus górski nie lubi suchego powietrza. Systematyczne zraszanie lub ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza, z pewnością znacznie zwiększy jej szansę przetrwania. Podczas okresu spoczynku, ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

Rozmnażanie

Euklaitpusy górskie rozmnaża się z nasion, jednak nie należy liczyć na szybkie rezultaty, gdyż nasiona mogą wykiełkować nawet dopiero po 2-3 miesiącach. Jeśli więc nie mamy ochoty czekać na roślinę tyle czasu, lepiej kupić gotową sadzonkę.

Eukaliptus niebieski

Eukaliptus niebieski

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: tijo, Tytuł: eukaliptus

    mój eukaliptus przezimował w ziemi w ogrodzie niektóre pędy mróż nieco osmalił ale jest w dobrej kondycji i puszcza listki od dołu do góry.Oczywiście na zimę trzeba podstawę korzeni obłożyć stroiszem a resztę agrowółkniną.

  2. Dodał: kiki, Tytuł: eukaliptus

    Moj eukaliptus ma juz ponad 4m wysokosci ma 4 lata. Rośnie w ziemi bardzo gliniastej, mokrej. Mieszkam w UK, zimuje bez problemu.

  3. Dodał: Kitka, Tytuł: eukaliptus

    Mam trzyletniego eukaliptusa w ogrodzie, mieszkam w UK. Rośnie, jak oszalały teraz ma około 2,5 metra. Zimy angielskie mu nie straszne, polskich faktycznie mógłby nie przeżyć...

  4. Dodał: Edyta, Tytuł: eukaliptus

    witam.nasiona odrazu do doniczki jak wyrosnac przesadzic do ziemi na ogrodku czy poczekac teraz do przyszlego roku i na wiosne przesadzic

  5. Dodał: zoja, Tytuł: eukaliptus

    nie zgadzam się z artykułem, ponieważ moja sadzonka /własna z nasionka/ przetrwała ubiegłą zimę i wcale nie była ocieplona. stała sobie w plastikowym pojemniku z niewielką ilością ziemi cała zimę na mrozie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: