Eukaliptus

Eukaliptus

1 komentarzy

Warunki uprawy doniczkowej

Aby zapewnić najlepsze warunki rozwoju dla eukaliptusa, powinniśmy przewidzieć dla niego miejsce słoneczne i ciepłe, w okresie wiosenno-letnim, wystawiając doniczkę na zewnątrz. Świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na kondycję uprawianych roślin i sprzyja tworzeniu większej ilości liści. Jednak zimą eukaliptus potrzebuje okresu spoczynku, dlatego należy mu zapewnić miejsce dość chłodne (ok. 10°C), ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Natomiast w okresie wegetacyjnym, o podlewaniu zapominać nie można, gdyż eukaliptusy zużywają dużo wody, w związku z czym ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Należy tez regularnie rośliny nawozić. Najlepsze dla nich podłoże, to mieszanka ziemi kompostowej z piaskiem, lekka i przepuszczalna o odczynie zasadowym. Aby uzyskać młode rośliny, najlepiej zakupić ich nasiona i wysiać wiosna do wilgotnego podłoża o temperaturze pokojowej. Okres kiełkowania to ok. 2-3 miesięcy. Eukaliptusy są dość odporne na choroby i szkodniki, ale mogą im zagrażać choroby fizjologiczne, wynikające z błędów uprawowych.

Eukaliptus

Eukaliptus

Kilka ciekawszych gatunków eukaliptusa

Z ciekawszych gatunków eukaliptusa można wymienić następujące:

Eukaliptus gałkowy (Eucalyptus globulus) – to właśnie ten gatunek ma najistotniejsze znaczenie dla medycyny i to głównie z niego wytwarza się cenny olejek eukaliptusowy. W naturze dorasta do ok. 60-70 m. wys., ale w pojemnikach przy pomocy cięcia można go utrzymać na wysokość ok. 1,5 - 2 m. Posiada dość charakterystycznie powykręcane liście, silnie kierujące się w stronę światła, dlatego oczkuje bardzo widnego stanowiska.

Eukaliptus popielaty (Eucalyptus cinerea) – W naturze jest niższym drzewem od e. gałkowego, gdyż dorasta do ok. 15-20 m. wysokości. Posiada bardzo oryginalne liście, szaroniebieskie, w kształcie niemal okrągłym, rosnące na pędach naprzeciwlegle parami.

Eukaliptus cytrynowy (Eucalyptus citriodora) – drzewo dorastające w naturze do ok. 30-40 m., o bardzo charakterystycznym, cytrynowym zapachu liści. Z tego względu ma zastosowanie nie tylko w farmaceutyce, ale również kosmetyce. Intensywny zapach, cytrynowy, wydzielany przez roślinę, ma właściwości odstraszające owady.

Eukaliptus górski (Eucalyptus gunnii) – to jeden z ciekawszych eukaliptusów. W naturze dorasta do ok. 30 m. wysokości i jest jednym z gatunków najodporniejszych na niskie temperatury (znosi spadki nawet od - 20°C). Ma też dużą zmienność ulistnienia, młode liście są bowiem owalne i niebieskoszare, starsze podłużne i zielone. Często przycinany, tworzy więcej pędów z bardzo atrakcyjnymi, młodymi liśćmi. Nie posiada też tak charakterystycznego, mocnego aromatu eukaliptusowego, a jego pędy wytwarzają słodki sok, podobny nieco do syropu klonowego.

„Egzotyczne rośliny lecznicze w naszym domu” Andrzej Sarwa W-wa 1989r.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: twojs stara, Tytuł: twuj stary

    Leszek to gej i lubi w dupe do trymkiewicza i gwałcił sie w piaskownicy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie