Endywia cykoria endywia

Endywia cykoria endywia

Skomentuj artykuł

Jednymi z ciekawszych, ale jeszcze niezbyt u nas popularnych warzyw liściowych są endywie (cykoria endywia). Te interesujące rośliny jednoroczne są gatunkiem plasującym się gdzieś pomiędzy dobrze nam znaną cykorią, a sałatą masłową. Pod względem botanicznym bliżej jest im do cykorii (co zresztą potwierdza również gorzkawy posmak liści), natomiast z wyglądu zdecydowanie bardziej przypominają sałatę. Tak czy inaczej, są to warzywa godne najwyższej uwagi, gdyż posiadają w swoich liściach ogromne bogactwo cennych składników odżywczych. Ich zawartość w niektórych przypadkach jest nawet wyższa niż u obu pokrewnych gatunków.

Wartości odżywcze

W liściach znajdziemy między innymi: znaczne ilości soli mineralnych (min.: wapń, potas, fosfor, żelazo, mangan, sód), sporo witamin (A, B, C, K, PP), kwas foliowy, błonnik oraz wiele innych wartościowych substancji. Poza tym jak przystało na warzywo liściowe, endywia jest niezwykle nisko kaloryczna (w 100 g. ok. 15-25 kcal.), a więc bez obawy może być spożywana przez osoby pragnące zrzucić nadmiar kilogramów. Naturalnie jeśli endywię dodatkowo przyprawimy energetycznymi sosami, jej wartość kaloryczna z pewnością wzrośnie, jednak nadal będzie to bardzo zdrowe warzywo.



Bielenie

Endywia, podobnie jak cykoria, charakteryzuje się goryczkowatym posmakiem, za który odpowiedzialne są rozmaite związki chemiczne (min.: intybina i laktucyna). Aby była smaczniejsza, można posłużyć się metodą bielenia główek, co bardzo poprawia jej walory smakowe i pozbawia liście znacznej części goryczy. Zabieg wykonuje się, kiedy główki są już w pełni ukształtowane, a przewidywany termin zbioru określa się na ok. 2 tygodnie. Bielenie polega na drastycznym ograniczeniu dostępu światła do wewnętrznej części rośliny, co uzyskujemy za pomocą zawinięcia do środka oraz związania sznurkiem liści zewnętrznych. Należy tylko pamiętać, aby zabiegu nie wykonywać gdy rośliny są wilgotne, ponieważ istnieje duże ryzyko rozwinięcia się choroby grzybowej. Aby uniknąć dość pracochłonnego bielenia endywii, można nabyć odmiany samobielące, których ścisłe liście nie dopuszczają do wnętrza rośliny zbyt wiele światła i w sposób naturalny powodują ich bielenie (np.”Romanesca”) .

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

Najpopularniejsze endywie

Wśród typów endywii na uwagę zasługują dwie rośliny: endywia kędzierzawa (nazywana szczerbakiem) oraz endywia szerokolistna (tzw. eskariola). Pierwsza jest bardziej popularna, a jej piękne, mocno powcinane i pofalowane liście stanowią niezwykle dekoracyjny akcent każdej sałatki. Tworzy ona dość luźne, płaskie i rozłożyste główki zielonkawych liści, których brzegi przypominają ozdobną koronkę. Niestety, jest to odmiana o dość wysokich wymaganiach uprawowych (wrażliwsza na niskie temperatury) i znacznej zawartości goryczki w liściach. Nieco inaczej wygląda sytuacja z drugą rośliną czyli endywią szerokolistną. Nie jest ona wprawdzie tak dekoracyjna, jak jej poprzedniczka, gdyż zielone liście są gładkie i bardziej przypominają zwykłą sałatę niż endywię, ale jej walory smakowe są zdecydowanie wyższe (mniejsza zawartość goryczki), a wymagania uprawowe mniejsze niż e. kędzierzawej.

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

Endywia - cykoria endywia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: