Endywia cykoria endywia

Endywia cykoria endywia

Skomentuj artykuł

Uprawa

Endywie to rośliny dnia długiego (jeśli dzień trwa powyżej 14 godz., wydają pęd kwiatostanowy), dlatego ich uprawę poleca się na okres wczesnej wiosny bądź jako poplon (unikając stanowisk po uprawie sałaty i cykorii). Uprawę letnią tego warzywa zdecydowanie się odradza, gdyż wysokie temperatury i długi dzień powodują szybkie wybicie pędu kwiatostanowego, a tym samym znaczne zwiększenie w liściach i tak przecież dużej ilości goryczki. Rośliny można uprawiać z siewu wprost do gruntu (poplon) lub z rozsady (wczesna wiosna lub poplon). Optymalna temperatura wzrostu i kiełkowania siewek, to ok. 12°C, chociaż rośliny dorosłe znoszą spadki temperatur nawet do - 9°C (dlatego też jej późnojesienny zbiór nie powinien niepokoić). We wczesnej fazie wzrostu, rośliny są bardzo wrażliwe na przesuszenie i wymagają regularnego, jednak niezbyt obfitego nawadniania.
Dobrze czują się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych, gdyż lepiej znoszą niewielki niedostatek światła od innych warzyw liściowych. Oczekują też stosunkowo żyznej, próchniczej i dobrze uprawionej gleby, najlepiej o obojętnym odczynie pH.


Zastosowanie

Endywię wykorzystuje się w kuchni podobnie, jak inne warzywa liściowe. Najlepiej więc spożywać ją na surowo pod postacią rozmaitych sałatek (dobrze komponuje się z sałatą i rozmaitymi warzywami sezonowymi) lub jako dodatek do kanapek, ale można też główki zapiekać i dusić, uzyskując ciekawy smak potraw z jej udziałem.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „Działkowiec” 6/09 „Endywia czyli szczerbak wielki” mgr Teresa Sabat str. 50/51
2.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: