Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

Echinokaktus Grusona - Echinocactus grusonii

Skomentuj artykuł

Podłoże i przesadzanie

Preferuje zasobne w składniki pokarmowe podłoże z niewielką domieszką kompostu. Przesadzać należy zimą lub wczesną  wiosną aby zapewnić świeże podłoże i dostateczną ilość składników mineralnych. Jeśli korzenie są mocno splątane i nie mieszczą się w pojemniku, należy użyć doniczki o jeden rozmiar większej. Na dnie umieszczamy warstwę drenażu, która zapobiegnie gniciu korzeni. Młode egzemplarze przesadzamy co roku, starsze co kilka lat. Przy przesadzaniu szczególnie dużych i ciężkich roślin, można owinąć je kocem, aby nie pokłuć się licznymi cierniami. Dokarmiać można w lecie nawozem bogatym w potas, co dwa-trzy tygodnie.

Stanowisko

Preferuje pełne, bezpośrednie słońce. Latem można roślinę wystawić na świeże powietrze. W mieszkaniu uprawiamy na parapecie okna o wystawie południowej. Wskazują na to pośrednio liczne, głębokie żebra i bogate ciernie – w ten sposób roślina rozprasza docierające do niej promienie słoneczne, a pewna część korpusu zawsze pozostaje ocieniona.

Echinokaktus Grusona

Echinokaktus Grusona

Podlewanie

Echinokaktus wymaga sporo wilgoci, dlatego należy go podlewać często i regularnie jednak dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce przeschnie. Nie wolno dopuścić, aby w podstawce stała woda. Podczas podlewania nie należy moczyć korpusu rośliny, aby nie uległ poparzeniu na ostrym słońcu. Ponadto wysychające krople wody tworzą na skórce zacieki, których bardzo ciężko się później pozbyć.

Zimowanie

W okresie zimowym podlewamy tylko tyle, aby ziemia zupełnie nie wyschła. Optymalna temperatura zimowania wynosi 10-12°C.

Echinokaktus Grusona

Echinokaktus Grusona

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: