Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Skomentuj artykuł

Spotyka się też odmiany, wyglądem znacznie odbiegającym od gatunku typowego, które mogą posiadać podwójny okółek zewnętrznych płatków korony (np. niska odm. „Virgin”), mieć kwiaty niemal pełne (np. niska odmiana różowa „Raspberry Truffle”, „Pink Double” lub biało-zielono-żółta „Meringue”), bardzo oryginalne, dwupoziomowe kwiatostany (odm. „Doubledecker”) lub rozwijać kwiaty dwubarwne (np. zielono-różowa „Green Envy”), żółte (np. „Harvest Moon”), a nawet bladozielone (np. „Green Jewel”).

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Poza odmianami jeżówki purpurowej, spotyka się również mnóstwo jej mieszańców, najczęściej z udziałem Echinacea paradoxa. Należą do nich między innymi: „Hot Papaya”, „Tomato Soup”, „Mac"N"Cheese”  czy „Sunrise”.

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Wymagania uprawowe

Jeżówki nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale mają dość wysokie wymagania co do podłoża oraz stanowiska. Dobrze rosną na glebach żyznych, próchniczych, bogatych w składniki pokarmowe oraz niezbyt wilgotnych. Nie lubią podłoża ciężkiego, gliniastego i mokrego, gdyż wtedy często chorują. Stosunkowo dobrze znoszą natomiast przejściowe okresy suszy i niedoboru wody. Jeżówki oczekują również stanowisk dostatecznie słonecznych lub ewentualnie lekko ocienionych. W miejscu niedostatecznie widnym, będą bardzo słabo kwitły i źle się rozwijały. Jeśli rosną na odpowiednim stanowisku, chorują bardzo rzadko i sporadycznie są atakowane przez szkodniki.

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Jeżówka jest byliną długowieczną, ale po kilku latach uprawy nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak na początku. Dlatego też warto ją systematycznie odmładzać (np. co 4-5 lat), dzieląc wiosną lub jesienią (po przekwitnięciu) nadmiernie rozrośnięte kępy. Jeżówkę najlepiej rozmnażać z nasion, ale można również uzyskać sadzonki korzeniowe podczas zabiegu odmładzania roślin.


Właściwości lecznicze

Jeżówki często traktowane są nie tylko jako ozdoba rabat kwiatowych, ale również jako zioło lecznicze. Świeże liście wykorzystuje się w formie okładów, pomagających w szybszym gojeniu niewielkich ran, skaleczeń, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Niekiedy stosuje się również napary na bazie świeżego ziela, które wykorzystuje się do płukania gardła i jamy ustnej w stanach zapalnych oraz przy przeziębieniach.

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Uważa się też, że wyciągi z jeżówki mają właściwości stymulujące układ immunologiczny, jednak skuteczność preparatów z jej udziałem bywa dyskusyjna, bowiem niezależne badania nie potwierdzają znaczącego wpływu jeżówki na podnoszenie odporności organizmu ani też na przebieg choroby infekcyjnej.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Tabaza
2.    Wikipedia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie