Dziki majeranek

Dziki majeranek

1 komentarzy

Dziki majeranek - zastosowanie i właściwości

Lebiodka pospolita dzięki swoim właściwościom, posiada bardzo wiele zastosowań i to nie tylko w kuchni, chociaż tam przede wszystkim. Używana samodzielnie lub w towarzystwie innych ziół (wchodzi np. w skład ziół prowansalskich), stanowi niezwykły dodatek do różnego rodzaju mięs, zup, ryb, sosów, a także niektórych serów, warzyw, pizzy oraz makaronów. Spotykana jest bardzo często w kuchni polskiej, chociaż główny prym wiedzie w specjałach z zachodu, np. Włoch, Hiszpanii, czy Francji. Używajmy jej jednak oszczędnie, gdyż korzenny aromat oraz lekko gorzkawy smak są bardzo wyraziste i nawet w niewielkich ilościach dają o sobie znać. Zapach oraz smak dzikiego majeranku wykorzystywany jest także do produkcji alkoholi, takich jak likiery, wódki, czy wermuty.

Dziki majeranek

Dziki majeranek - oregano

Ziele dzikiego majeranku zawiera w swoim składzie olejek eteryczny (tymolowy), garbniki, kwas kawowy, flawonoidy, fitosterole oraz kwas ursolowy. Między innymi właśnie dlatego roślina ta znalazła zastosowanie w medycynie, jako zioło lecznicze. Preparaty przyrządzone z jego użyciem wykazują właściwości dezynfekujące, wykrztuśne, moczopędne, wiatropędne, przeciwbiegunkowe, odtruwające oraz przeciwskurczowe. Stosowany jest między innymi przy atonii jelit, niedoczynności wątroby, chorobach wrzodowych, bezsenności, reumatyzmie, a także do pobudzania apetytu.

Dziki majeranek

Dziki majeranek - oregano

Właściwości lebiodki pospolitej dały o sobie znać również w kosmetyce, szczególnie przy pielęgnacji ciała oraz higienie jamy ustnej, gdyż produkuje się z jej udziałem płyny do płukania ust oraz aromatyczne olejki do kąpieli.


Czy wiesz, że…

Oregano to zioło, które bardzo powszechnie stosowane jest w kuchni meksykańskiej oraz niektórych krajach Ameryki Północnej. Nie jest to jednak to samo oregano co u nas, czyli dziki majeranek, lecz inna roślina (Lippia graveolens), która nie jest odporna na niskie temperatury i ma problemy z naszym klimatem. Polecana jest za to jako ciekawa alternatywa do uprawy doniczkowej, dzięki czemu możemy rozbudować wachlarz egzotycznych ziół w naszej kuchni.

Dziki majeranek

Dziki majeranek - oregano

Dziki majeranek znany jest od wieków i od wieków służy człowiekowi do wielu celów. Za pomocą jego aromatów możemy nie tylko doprawiać nasze potrawy, ale również przygotowywać sobie odprężające i oczyszczające kąpiele lub stosować do leczenia i profilaktyki przy niektórych problemach zdrowotnych. Dodatkowo ta niepozorna roślina stanowi wspaniałą ozdobę ogrodu lub wnętrza, jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę w pojemniku. Polecamy ten gatunek nawet dla początkujących ogrodników, gdyż nie powinien on przysporzyć dużo kłopotu w uprawie, natomiast korzyści z niego jest co nie miara.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: M, Tytuł: Marta

    troche sie pogubilam... lebiodka pospolita to dziki majeranek czy oregano?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także