Dżem z wiśni

Dżem z wiśni

Skomentuj artykuł

Jednak wariantów tego przepisu jest znacznie więcej. Wiśnie możemy przykładowo uzupełnić innymi owocami (np. agrestem, malinami lub porzeczkami, które najczęściej dodaje się do gotowania w postaci przetartej przez sito pulpy lub wydrylowanymi czereśniami), przyprawami, dodawanymi z umiarem pod koniec gotowania (kardamonem, wanilią, goździkami, cynamonem, skórką pomarańczową lub cytrynową), sokami owocowymi (np. z cytryny, jabłek lub porzeczek), a nawet alkoholem (np. rumem, spirytusem bądź wiśniówką). Niekiedy spotyka się także przepisy, uwzględniające kwiaty bzu lub lipy. Dość interesująca jest również wersja czekoladowa, zawierająca w swoim składzie kakao oraz gorzką czekoladę.

Jednak bez względu na rodzaj dodatków, postarajmy się zawsze uzyskać gęstą konsystencję gotowego dżemu, co pozwoli na lepsze jego przechowywanie oraz wygodniejsze użytkowanie.


Dżem wiśniowy jest nie tylko znakomitym dodatkiem do pieczywa, ale może być również wykorzystany do przekładania ciast lub ciasteczek, smarowania naleśników, nadziewania pączków i rogalików, przybierania budyniów, lodów i galaretek oraz przygotowania rozmaitych, słodkich deserów. 

Dżem z wiśni

Dżem z wiśni

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
Przepis oparty na: „Przetwory w gospodarstwie domowym” K. Pyszkowska Warszawa 1992r.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: