Drzewa iglaste

Drzewa iglaste

1 komentarzy

Bardzo popularne wśród ogrodników są cyprysiki należące do rodziny cyprysowatych. Są to zimozielone drzewa o stożkowej, zwartej koronie oraz zwisających wierzchołkach. Obejmują one kilka gatunków występujących w Ameryce Północnej, na Tajwanie oraz Japonii. Zaliczamy do nich cyprysika nutkajskiego, cyprysika Lawsona, cyprysika groszkowego. Wymagają wilgotnego klimatu oraz łagodnych zim, gdyż są podatne na ujemne temperatury. W Polsce mamy do czynienia z odmianami ogrodowymi dziko żyjących cyprysików.
   

Jałowce obejmują około sześćdziesiąt gatunków występujących na półkuli północnej. Wymagają stanowisk słonecznych, nie mając przy tym wygórowanych oczekiwań odnośnie gleby i bardzo dobrze znoszą suszę. Powszechnie stosowane są do obsadzania ogrodów, zieleńców, parków. Do tego rodzaju zaliczymy jałowca pospolitego, jałowca chińskiego, jałowca wirginijskiego.
   

Wszechobecne w naszym kraju tuje, inaczej żywotniki, to kolejni reprezentanci drzew iglastych. Znakomicie się u nas zadomowiły, doskonale sobie radzą w naszym klimacie, możemy je podziwiać w ogrodach, parkach, zieleńcach, jak i na cmentarzach. Charakteryzują się łuskowatymi igłami zachodzącymi na siebie dachówkowato. Wyróżniamy żywotniki zachodnie, wschodnie oraz olbrzymie. Te pierwsze są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury, jak również nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Żywotnik olbrzymi preferuje gleby bardziej żyzne a wschodni wykazuje zdecydowanie większą podatność na przemarzanie.
   

Kolejnym pochodzącym z Japonii, bardzo ciekawym gatunkiem jest żywotnikowiec japoński. Ma on postać wolno rosnącego drzewa osiągającego w naszym klimacie kilka metrów wysokości. Wymaga żyznej, świeżej i głębokiej gleby oraz dużo wilgotności. Jest wrażliwy na niskie temperatury.
   

W dość bogatej różnorodności gatunkowej drzew iglastych mamy okazy charakteryzujące się zróżnicowanym pokrojem. Korony mogą przybierać formy kolumnowe, stożkowe, kuliste, jajowate, zwisające , półkoliste. Liście najczęściej w różnych odcieniach zieleni, jak również żółte, szare, niebieskie, srebrzyste, pstre. Znajdziemy rośliny na zróżnicowane stanowiska:

- słoneczne;
- zacienione;
- wilgotne;
- suche;
- wietrzne;
- o glebie wapiennej, kwaśnej, piaszczystej, gliniastej.

Ta różnorodność sprawia, że drzewa iglaste stały się jednymi z najbardziej atrakcyjnych drzew wykorzystywanych m.in. w ogrodnictwie i kształtowaniu terenów zieleni miejskiej.

1 komentarzy

  1. Dodał: Gabriela, Tytuł: Choina

    Gratuluję "kompetencji"! Od kiedy choiny zrzucają igły na zimę?!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: