Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Skomentuj artykuł

Powoli zbliża się sezon przeziębień, a jednym z tego znaków jest coraz więcej reklam telewizyjnych, polecających środki farmakologiczne na dokuczliwe objawy. Okazuje się, że mieszkańcy naszego kraju bardzo chętnie kupują wszelkie środki bez recepty i usiłują się nimi leczyć, często zapominając, że sama natura dostarcza nam praktycznie wszystkiego, co niezbędne, bo zapobiegać infekcjom oraz je leczyć.

Objawy przeziębienia

Przeziębienie jest często mylone z grypą, jednak to dwie zupełnie inne choroby.  Objawy przeziębienia zaczynają się zwykle stopniowo, podczas gdy grypa atakuje nagle i mocno, praktycznie w kilka godzin kładąc nas do łóżka. Pierwsze objawy przeziębienia zwykle są dość łagodne. Tak naprawdę przy przeziębieniu mamy do czynienia z zakaźną chorobą wirusową, która powoduje szereg objawów, takich jak ból gardła, kichanie, katar, kaszel, zatkany nos, bóle ucha i głowy, a także gorączkę czy bóle mięśni. Te wszystkie objawy nie muszą występować jednocześnie. Choroba sama w sobie w większości przypadków atakuje tylko górne drogi oddechowe i jest nie tyle groźna, co męcząca. Osoba zainfekowana może być jednak niebezpieczna dla innych, zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych czy z osłabioną odpornością, więc przez cały okres występowania objawów i do 3 dni po tym okresie chory powinien unikać kontaktów z innymi. Zostać w domu należy także dla własnego dobra, by nie rozwinęła się poważniejsza infekcja.



Leczenie przeziębienia

Tak naprawdę nie ma metody, która by skutecznie leczyła przeziębienie. Możemy tu mówić jedynie o łagodzeniu objawów przez okres trwania infekcji. Jakie dary natury są do tego celu najlepsze i w jaki sposób je stosować?

•    Czosnek

To warzywo ma niezwykłą skuteczność zabijania wirusów. Najlepiej działa na surowo lub w postaci wyciągu wodnego lub alkoholowego.  Warto go zastosować już przy okazji odczuwania pierwszych objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Zawiera olejki eteryczne, związki siarki, flawonoidy, aminokwasy i inne cenne składniki.

•    Napary ziołowe do płukania gardła

Najlepiej do tego celu sprawdzi się rumianek, nagietek, szałwia, czy tymianek. Płukanie ciepłym naparem złagodzi ból gardła i zabije bakterie. Wspaniale, jeżeli mamy własne, zebrane wcześniej i suszone zioła. Jeżeli takich nie posiadamy, można użyć tych z torebki, nabytych w sklepie zielarskim.

•    Inhalacje z naparów i olejków eterycznych

Przygotowanie inhalacji jest bardzo proste. Wystarczy zalać odpowiednie zioła wrząca wodą i wdychać unoszącą się parę. W przypadku olejków eterycznych, do wrzącej wody wpuszczamy ich kroplę i postępujemy podobnie. To odblokowuje zatkany nos, łagodzi katar i pomaga zabijać wirusy, rozrzedza zalegający w oskrzelach śluz, koi ból głowy. Najlepiej do tego celu nadają się majeranek, rumianek, olejek eukaliptusowy, kamforowy, miętowy, sosnowy, czy rozmarynowy.

Domowe sposoby na przeziębienie - rumianek z cytryną

Domowe sposoby na przeziębienie - rumianek z cytryną

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie