Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

1 komentarzy

Ptaki w ogrodzie mogą kojarzyć nam się na dwa sposoby. Po pierwsze są te, które zajadają się naszymi owocami, bardzo często ogałacając nawet całe drzewa. Są jednak też takie, których obecność wprowadza bardzo miłą atmosferę. Przed pierwszymi należy się chronić i je odstraszać, natomiast drugie powinniśmy dokarmiać i zadbać o ich schronienie, szczególnie przed zimowymi mrozami, a także w okresie lęgowym. W tym przypadku z pomocą przychodzą nam domki dla ptaków, w których te najmniejsze gatunki mogą przeczekać niskie temperatury lub założyć własne gniazda i spokojnie wychowywać młode. Jeżeli jesteśmy miłośnikami tych latających stworzeń, warto jeden z takich domków dla ptaków umieścić we własnym ogrodzie, dzięki czemu może nam być dane bliżej przyjrzeć się ich zwyczajom.

Jakie budki dla jakich ptaków?

Domki dla ptaków mogą przybierać różne formy w zależności od producenta, albo naszej inwencji twórczej. Różnią się one przede wszystkim jedną rzeczą - wielkością otworu wlotowego. Z tego właśnie powodu w różnych budkach mogą zamieszkać różne gatunki ptaków. Jeżeli wejście do takiego domku jest bardzo małe, mniejsze niż 3 cm, zainteresować się mogą nim sikorka uboga, czubatka, czarnogłówka, modraszka lub sosnówka. Umieszczając otwory trochę większe, ponad 3 cm, prawdopodobieństwo, że spotkamy któregoś z wymienionych osobników spada. Dzieje się tak dlatego, iż zwierzęta te instynktownie wybierają miejsca, w których będą trudniej dostępne dla drapieżników, a im większa dziura, tym łatwiej wsadzić tam łapę. Nie oznacza to, iż w większych domkach nie zamieszka nikt. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wejście o średnicy ponad 3 cm, wewnątrz budki dla ptaków mamy szansę spotkać sikorkę bogatkę, wróbla, mazurka, kowalika, pleszka, dzięciołka oraz muchołówkę żałobną.



Zwiększając jeszcze bardziej średnicę otworu wlotowego, pamiętajmy, aby proporcjonalnie zwiększyć też gabaryty całego domku dla ptaków. Jeżeli wejście ma około 4,5 cm, możemy liczyć na pojawienie się sikorki bogatki, kowalika i dzięciołka, ale również szpaka, pleszka, a znacznie rzadziej jerzyka oraz dzięcioła dużego.

Jeżeli wstawimy otwór wielkości około 5,5 cm, możemy liczyć na bardzo dostojnego gościa - dudka. Większe budki przeznaczone są dla kawki, kraska, gołębia, karolinki, czy włochatki. Największe, zarówno gabarytowo, jak również pod względem średnicy wejścia są domki dla puszczyków, gągołów oraz krzyżówek. Ponadto niektóre gatunki ptaków wymagają budek specjalnych lub o otworach, które nie są okrągłe, a nawet prawie całkiem otwartych.

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Gdzie i jak wieszać domki dla ptaków?

Miejsce powieszenia takiego domku dla ptaków nie może być przypadkowe. Po pierwsze, jeżeli chcemy, aby dany gatunek ptaka w nim zamieszkał, zwierze to musi występować na tym terenie. Nie bez znaczenia jest również wysokość wieszania budek. Najmniejsze mogą być ulokowane około 1 - 5 metrów nad ziemią, większe dwa razy wyżej, natomiast te dla największych ptaków około 10 metrów powyżej poziomu terenu. Gęstość rozmieszczenia również ma znaczenie. Domki dla ptaków terytorialnych (np. te najmniejsze) rozwieszamy maksymalnie co 25 metrów, natomiast dla pozostałych gatunków (np. szpaki) ich ilość na takim samym terenie może być znacznie większa. Istnieją również gatunki, które nie tolerują zbyt dużego zagęszczenia (np. sowy, dzięcioły) i dla nich domków nie umieszczamy częściej niż co kilkaset, a nawet kilka tysięcy metrów.

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Do zawieszania domków dla ptaków wybieramy drzewa, których kondycja pozwala na umieszczenie takiej konstrukcji, bez ryzyka jej spadnięcia lub złamania rośliny. Wiadomo, że dużych budek nie warto wieszać na małych drzewach. Dodatkowo dbamy o to, aby nie narażać ich na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Domki dla ptaków do drzewa powinny być przybite nierdzewnymi gwoździami lub zaciśnięte za pomocą nierdzewnej taśmy stalowej oraz drutu. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest przyrost średnicy drzewa, dlatego też co kilka lat może istnieć konieczność poluzowania mocowania.

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Zabezpieczenie przed drapieżnikami

Zabezpieczenie przed groźnymi drapieżnikami czworonożnymi jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku domków dla ptaków z dużymi otworami. Kuna, czy nawet kot mogą bez problemu wsadzić tam swoją łapę, a czasami nawet wejść do środka. Jest to niebezpieczne zarówno dla samych ptaków, jak również ich jaj. Ochroną w takim przypadku może być metalowy kołnierz zakładany poniżej budki na drzewo, przez który drapieżnik nie będzie mógł przejść.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być też specjalna nakładka przy otworze wejściowym, która zwiększy jego długość. W ten sposób drapieżnik nie będzie mógł dosięgnąć znajdujących się wewnątrz ptaków lub jaj.


Budowa domku dla ptaków

Budowa domków dla ptaków jest bardzo łatwa, a udział w tym przedsięwzięciu sprawi szczególnie dużo radości naszym pociechom. Na początek wybieramy zdrowe deski, które nie są pomalowane lub impregnowane farbami, mogącymi zaszkodzić mieszkańcom budki. Następnie wycinamy kawałki, które będą poszczególnymi ściankami, a w jednej z nich w górnej części wycinamy otwór. Ważne jest, aby budki nie miały patyczka pod otworem, który czasami spotykany jest na domkach kupowanych w sklepie. Może on przyciągać inne ptaki do siadania na nim, co jest bardzo niekorzystne w przypadku budek lęgowych. Całość zbijamy gwoździami nierdzewnymi i dokładnie sprawdzamy, czy któryś z nich gdzieś nie wyszedł, by nie pokaleczyć ptaków.

Domki dla ptaków

Domki dla ptaków

Gdzie kupić domek dla ptaków?

Jeżeli nie mamy możliwości, albo nie chce nam się samemu budować domku dla ptaków, można go po prostu kupić. Powinniśmy bez problemu dostać takie konstrukcje w większych sklepach ogrodniczych, a także w ofertach sezonowych supermarketów i sklepów remontowo - budowlanych. Cena takiej budki waha się od około 30 zł w górę.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ArT, Tytuł: Przeczytałem

    Przeczytałem, dzięki.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: