Dławisz - Celastrus

Dławisz - Celastrus

Skomentuj artykuł

Zakup rośliny

Rośliny należy nabywać w sprawdzonych punktach sprzedaży, które dają nam gwarancję nabycia pnącza najwyższej jakości. Pnącze powinno posiadać etykietę, charakteryzować się mocnymi pędami, bez żadnych zmian chorobowych. Pędy powinny być soczyste, nie przesuszone, a system korzeniowy dobrze rozbudowany.

Przygotowanie podłoża

Podłoże należy oczyścić z chwastów oraz wszelkich zanieczyszczeń.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny - zdjęcie LidkaB

Sadzenie roślin

Dławiszowi warto zapewnić stanowisko zaciszne, mało wietrzne, co ma znaczenie w przypadku młodych roślin, zwłaszcza w okresie po posadzeniu. Starsze okazy są już wytrzymałe na nieprzychylne im warunki. Rośliny nabywamy głównie w pojemnikach, tak więc okres sadzenia zdecydowanie się wydłuża. Optymalnym okresem wysadzania roślin jest wiosna i jesień.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na posadzenie pnącza przy ścianie, pamiętajmy o tym, że dołek powinien znajdować się około 50 cm od podpory. Ta odległość zapewni swobodny rozrost bryły korzeniowej. Roślinę należy posadzić pod lekkim skosem w kierunku podpory.

Wykopując dołek pamiętajmy, że powinien on być na tyle duży, aby bez problemu zmieściła się w nim bryła korzeniowa. Najlepiej gdy jego średnica będzie dwukrotnie wyższa niż bryły korzeniowej, podobnie z głębokością.

Na samym początku oddzielamy żyzną, wierzchnią warstwę podłoża od mniej żyznej, znajdującej się w głębszych warstwach. W razie potrzeby podłoże możemy uzupełnić piaskiem, jeżeli jest ono zbyt ciężkie. Glebę warto uzupełnić kompostem, który poprawi jej strukturę i zapewni łatwiejsze przyjęcie się rośliny. Ścianki dołu należy spulchnić, następnie wysypujemy warstwę żyźniejszego podłoża na spód i umieszczamy roślinę w dołku. Rozkładamy korzenie i przysypujemy żyznym podłożem. Podłoże gorszej jakości, wysypujemy na samym końcu. Pnącze sadzimy na taką samą głębokość jak w pojemniku. Przed posadzeniem, roślinę należy nasączyć wodą, najlepiej zanurzając je w pojemniku z  wodą. Po posadzeniu i obfitym podlaniu, podłoże ściółkujemy. Ponieważ dławisz jest rośliną  wijącą się lewoskrętnie, należy nakierować pędy na podporę, a w razie potrzeby także przywiązać.

Podlewanie

Pnącza po posadzeniu wymagają podlewania. W przypadku starszych okazów, podlewanie zazwyczaj jest zbędne, ponieważ roślina wytwarza bardzo rozbudowany system korzeniowy i bez problemu może pozyskiwać wodę z głębszych warstw podłoża.

Nawożenie

Celastrus jest rośliną tolerancyjną, a więc urośnie także na stanowisku mniej zasobnym. Należy pamiętać, że przy silnym nawożeniu, dławisz stanie się bardziej ekspansywny. W przypadku nawożenia, warto skorzystać z dobrze rozłożonego kompostu. Poprawi on strukturę podłoża, a także dostarczy roślinie w bezpiecznej ilości składników pokarmowych.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny - zdjęcie Arietta

Cięcie

Dławisze charakteryzują się silnym wzrostem, dlatego też powinny mieć zapewnione wysokie podpory. Pnącza uprawiane przy niewielkich kratach, ogrodzeniach itp. zazwyczaj wymagają korygowania poprzez cięcie. Dławisz nie boi się cięcia, wręcz przeciwnie, cięcie wpływa na niego pozytywnie, pobudzając roślinę do  krzewienia się. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych okazów, które mogą „łysieć” u dołu. W momencie sadzenia roślin, roślinę warto przyciąć, aby już na tym etapie pobudzić ją do krzewienia się. Podstawowe cięcie można przeprowadzić wiosną, a korygujące w okresie wegetacyjnym, zależnie od potrzeby.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także