Dereń kwiecisty proste zasady uprawy, odmiany i ciekawe zdjęcia

Dereń kwiecisty proste zasady uprawy, odmiany i ciekawe zdjęcia

Skomentuj artykuł

Wśród pierwszych kwitnących wiosną roślin dereń kwiecisty (Cornus florida) jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych. To wspaniała ozdoba ogrodu, niezależnie od pory roku. Jego zaletą są nie tylko efektowne kwiaty, lecz także pięknie przebarwiające się jesienią liście. Ciekawa piętrowa forma gałęzi i atrakcyjnie łuszcząca się kora sprawią, że będzie ozdobny również zimą. Należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. W stanie naturalnym spotykany także na wschodzie Meksyku. W Europie uprawiany niezbyt często. W Polsce dość rzadki ze względu na jego podatność na przemarzanie.

Opis gatunku

Wolno rosnący wysoki krzew lub małe drzewo może dorastać do 6 m. Ma szeroki pokrój. Zdarza się, że dereń kwiecisty jest szerszy niż wyższy. Najbardziej efektownie wygląda prowadzony w formie niewielkiego drzewka. Konary cienkie, często ciekawie powyginane. Z wiekiem kora przybiera zielonobrązowy kolor i efektownie się łuszczy. Wiosną obficie pojawiają się kwiaty, zwykle jeszcze przed rozwinięciem się liści. Niewielkie główkowate kwiatostany składają się z gęsto skupionych okrągłych niepozornych, żółtozielonych kwiatów. Właściwą ozdobę stanowią cztery białe podsadki. U odmian mogą mieć one barwę kremową, różową lub czerwoną. Kwitnie w kwietniu lub maju. Jeśli zima była łagodna, nawet wcześniej. Jajowate liście z wierzchu są ciemnozielone, od spodu białawe, całe pokryte drobnymi włoskami. Jesienią stopniowo nabierają szkarłatnoczerwonego lub purpurowego koloru. Cylindryczne, jaskrawoczerwone owoce w chłodnym klimacie rzadko się zawiązują.


Ciekawe odmiany uprawne

Junior Miss – odmiana o dużych, różowych podsadkach. Jej zaletą jest odporność na plamistości liści;

Spring Grove – kwitnie bardzo obficie, tworzy potrójną liczbę pąków kwiatowych na końcach pędów;

Spring Time – kwiatostany ozdobione są bardzo dużymi podsadkami. Dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość na mróz;

Cherokee Chief – podsadki mają różowy, prawie czerwony kolor. Liście przebarwiają się na ładny czerwony kolor, karminowe zabarwienie mają również nowe przyrosty;

Cherokee Sunset – kwiatostany o ciemnoróżowej barwie. Ozdobne liście z żółtymi brzegami;

Purple Glory – odmiana o czerwonych przylistkach i ciemnoczerwonych lub fioletowych liściach. Odporna na antraknozę derenia;

Welchii – podsadki białe, liście bardzo dekoracyjne, zielone z różowymi przebarwieniami;

Bay Beauty – odmiana wyróżnia się podwójnymi podsadkami. Odporna na upały i suszę;

Magic Dogwood – białe podsadki są wydłużone i połączone z sobą na końcach. Dzięki temu kwiaty tej odmiany mają niespotykany kształt, przypominają delikatne lampiony.

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Wybór miejsca

W warunkach naturalnych dereń kwiecisty występuje pod wysokimi sosnami lub na skraju lasu liściastego. Miejsca te zapewniają półcień, dużą wilgotność i ochronę przed wysuszającym wiatrem. Dereń lubi stanowiska słoneczne oraz półcień, ale nie pełne słońce. W głębokim cieniu i pełnym nasłonecznieniu dereń słabo rośnie i kwitnie. Podczas sadzenia wybieramy półcień oraz północną i wschodnią ekspozycję. Lubi wilgotne, ale dobrze zdrenowane gleby. Podłoże powinno być żyzne, o dużej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym pH w przedziale od 5,2 do 6,0.

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Uprawa i pielęgnacja

Optymalny czas sadzenia i przesadzania dereni przypada na jesień oraz wiosnę. Ze względu na dużą szerokość, jaką mogą osiągać, najlepiej sadzić je pojedynczo, pozostawiając sporo miejsca wokół. Rośliny będą się dobrze prezentować i zachowają ładny pokrój. Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy dereń źle znosi suszę. Aby zapobiec przesychaniu podłoża i dodatkowo je lekko zakwasić, warto zastosować ściółkę z kory sosnowej lub kompostu. Podczas wydłużających się okresów bez opadów oraz zaraz po posadzeniu niezbędne będzie obfite podlewanie.
Dereń kwiecisty rzadko wymaga cięcia. Wyjątek stanowi usuwanie obumarłych, uszkodzonych lub chorych gałęzi. Cięcie znosi bardzo dobrze, dlatego możemy go swobodnie formować. Ładnie prezentuje się prowadzony w formie małego drzewka. Aby uzyskać taki wygląd, młode okazy wyprowadzamy na około metrowy pień, usuwając dolne gałęzie. Cięcie prowadzimy w okresie uśpienia roślin. Nie tniemy roślin bezpośrednio po posadzeniu. Dereń kwiecisty jest dość wrażliwy na przemarzanie, wiosenne przymrozki często uszkadzają kwiaty. Na zimę warto je zabezpieczyć lekkimi osłonami.

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Choroby i szkodniki

Największy problem w uprawie derenia kwiecistego stanowi antraknoza, choroba grzybowa objawiająca się zamieraniem pędów, a nawet całych roślin. Rośliny są również podatne na mączniaka, plamistość liści, zgniliznę korzeni i liści. Spośród szkodników najbardziej uciążliwe są miniarki.


Zastosowanie

Piękny, bardzo oryginalny krzew ogrodowy, sadzony pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Dereń kwiecisty najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo, w dobrze wyeksponowanym miejscu. Krzew ten idealnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów, jak również obiektów w stylu japońskim. Jest idealny do niewielkich ogródków przydomowych.

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: