Dąb czerwony Quercus rubra

Dąb czerwony Quercus rubra

Skomentuj artykuł

Wymagania 

Dąb czerwony należy do drzew światłolubnych preferujących słoneczne stanowiska. Jest mniej wymagającym gatunkiem aniżeli nasze rodzime dęby. Poradzi sobie nawet na słabych i piaszczystych glebach. Aby zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju, podłoże powinno być żyzne, gliniaste, przepuszczalne oraz dość wilgotne. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, tak więc może być stosowany w okręgach przemysłowych. Poza tym jest dość wytrzymały na mrozy ( do -40°C), a wiosenne przymrozki nie zagrażają, nawet młodym osobnikom, które szybko się regenerują.


Zastosowanie   

Dąb czerwony ze względu na małe wymagania, szybki wzrost i bardzo dekoracyjne liście stanowi bardzo ciekawy akcent w zadrzewieniach krajobrazowych, parkowych itp. Szczególnie pięknie prezentuje się jako soliter, także w dużym ogrodzie. Gatunek rozpowszechniony także  w lasach. 

Odmiany  

Do najpopularniejszych odmian Quercus rubra należy 

• "Aurea’ – odmiana charakteryzująca się złocistożółtym ulistnieniem w początkowej fazie ich rozwoju. Z czasem stają się jasno zielone. Pięknie prezentuje się w okresie jesiennym, kiedy liście przebarwiają się na pomarańczowo. Odmiana dorasta do 15 m wysokości.

• ‘Splendens’- odmiana polecana ze względu na pięknie przebarwiające się liście  w okresie jesiennym, które stają się intensywnie czerwone.

Uwagi

Długość życia gatunku około 300- 500 lat.

 

Dąb czerwony - owoce

 

Dąb czerwony - owoce

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: