Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

Czereśnie odmiany, uprawa i przycinanie

1 komentarzy

Polecane odmiany

Burlat’ – wczesna odmiana francuska rodząca smaczne owoce, nadające się do transportu. W czasie ulewnych deszczy są podatne na pękanie. Drzewa rosną bardzo silnie i regularnie owocują.

Gubińska’ – niemiecka odmiana o niewielkiej, kulistej koronie. Plonuje regularnie, ale średnio obficie. Mało podatna na raka bakteryjnego i pękanie owoców. Dojrzewa późno. Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiary drzew polecana do ogródków działkowych.

Kordia’ – czeska odmiana dość silnie rosnąca. Drzewa mało wrażliwe na choroby, ale dość podatne na przemarzanie. Owoce duże, karminowoczerwone, o twardym miąższu. Dojrzewa późno i jest polecana do sadzenia w cieplejszych rejonach kraju.

Poznańska’ – niemiecka odmiana silnie rosnąca rodząca jasnożółte owoce z czerwonym rumieńcem. Dojrzewa późno i jest podatna na pękanie owoców.

Pola’ – skierniewicka odmiana tworząca ładne, regularne korony. Wydaje duże owoce o ciemnoczerwonym miąższu, późno dojrzewające. Wcześnie zaczyna owocować i plonuje regularnie.


Regina’ – bardzo późna odmiana o niemieckim rodowodzie. Drzewa rosną umiarkowanie bujnie i rodzą duże owoce o sercowatym kształcie, które nie miękną i nie pękają po deszczu. Dobrze znoszą także transport.

Rivan’ – szwedzka, bardzo wczesna odmiana, wytrzymała na mróz i średnio odporna na raka bakteryjnego. Rodzi ciemnoczerwone owoce średniej wielkości.

Sam’ – średniopóźna odmiana owocująca dużymi owocami o bordowej, lśniącej skórce. Drzewa są dość odporne na raka bakteryjnego i wytrzymałe na mróz.

Vanda’ – średniowczesne odmiana, mało podatna na pękanie owoców. Plonuje obficie i wcześnie wchodzi w okres owocowania. Wytwarza owoce o pieknej, błyszczącej, ciemnoczerwonej skórce.

Vega’ – odmiana średniowczesne rodząca jasne owoce z czerwonym rumieńcem, które długo zachowują jędrność. Drzewa tej odmiany są mało podatne na raka bakteryjnego i wytrzymałe na mróz

Bibliografia

Recepta na czereśnie E. Rozpara [w:] Działkowiec 06/2006
Cięcie letnie wiśni i czereśni [w:] Działkowiec 08/2007
Czereśnie i wiśnie M. Sitarek, wyd. „działkowiec”
Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych A. Mika, wyd. „działkowiec”, Warszawa 2002
Ilustrowany Katalog 50 Odmian Czereśni Znajdujących Się W Kolekcji Instytutu Ogrodnictwa, Skierniewice 2012
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Marian, Tytuł: jaka czereśnia

    Do opisu czereśni należy ZAWSZE dodawać informacje, czy jest samopylna czy potrzebuje zapylacza. Inaczej sprzedaje się , szczególnie małym klientom - działkowcom, zupełne buble. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: