Czarny bez

Czarny bez

1 komentarzy

Czarny bez w kuchni

Czarny bez znajduje również zastosowanie w kuchni. Dojrzałe owoce znakomicie nadają się do przyrządzania z nich dżemów, konfitur, powideł, soków czy win. Intensywny kolor przegotowanego soku umożliwia wykorzystanie go jako naturalnego barwnika do galaretek, kisieli, przetworów z innych owoców oraz win owocowych.

Czarny bez - owoce

Czarny bez - owoce

Wymagania środowiskowe

Jednak podobnie jak wiele innych cennych roślin leczniczych, również czarny bez traktowany jest niekiedy jako chwast. W pewnym stopniu przyczyniają się do tego ptaki, dla których jego owoce są wielkim przysmakiem. Zjadając je, roznoszą nasiona na znaczne odległości, dzięki czemu roślina występuje dość pospolicie na terenie całego kraju.

Czarny bez - owoce

Czarny bez - owoce

Czarny bez ma jednak dość wysokie wymagania środowiskowe. Oczekuje bowiem stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru oraz gleb wilgotnych, żyznych, próchniczych i bogatych w składniki pokarmowe. Lubi też podłoża, dość zasobne w związki azotowe. Może się wprawdzie dostosować do nieco gorszych warunków, ale będzie wtedy słabiej kwitnąć i owocować. Jest krzewem dość wytrzymałym na niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia. Dorasta zwykle do wysokości ok. 3-10 m., co uzależnione jest od stanowiska oraz odmiany. Drobne zwykle kremowobiałe kwiaty, zebrane w duże, płaskie, wiszące baldachogrona rozwijają się w miesiącach V-VII.

Roślina bardzo dobrze rozmnaża się z sadzonek lub przez wysiew nasion, które wymagają jednak kilkumiesięcznego okresu stratyfikacji (przetrzymania w niskich temperaturach).


Najciekawsze odmiany

Na potrzeby ogrodów, wyhodowano też sporo odmian ozdobnych czarnego bzu. Na uwagę zasługują miedzy innymi: „Aurea” o żółtym umaszczeniu liści, „Gerda” o ciemno-bordowych liściach i różowych kwiatach, „Marginata” której zielone liście mają kremowa obwódkę, „Pulverulenta” - liście tej odmiany są intensywnie biało nakrapiane i bardzo dekoracyjne oraz „Black Lace” lub inaczej „Eva” o dekoracyjnych, mocno powcinanych, bordowych liściach i różowych kwiatach.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    „ Zioła w domu”, D. Tyszyńska wyd. Przyjaciółka, Warszawa
2.    „Rośliny lecznicze” Jaroslav Kresanek, W-wa 1983r.
3.    „Apteka natury”Jadwiga Górnicka, Kielce 1990
4.    Wikipedia
5.    Tabaza
6.    Związek Szkółkarzy Polskich

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: babolek, Tytuł: Sok z czarnego bzu:)

    Uwielbiam sok z czarnego bzu i jest to jedyny który mi smakuje:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: