Czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew

Skomentuj artykuł

Mało popularna i słabo rozpowszechniona rzodkiew (Raphanus), to niezwykle wartościowe i odżywcze warzywo, które zasługuje na szczególną uwagę. Rzodkiew należąca do rodziny kapustnych jest niezwykle bogata w szereg cennych składników odżywczych, dlatego zasługuje na dużo większe rozpowszechnienie niż obecnie. Co ciekawe, jedna z jej odmian - rzodkiewka, jest warzywem niezwykle popularnym i chętnie spożywanym, chociaż mniej wartościowym.

Wśród rzodkwi wyróżnia się przede wszystkim dwie grupy warzyw: rzodkwie o skórce białej oraz czarnej, z których mniej popularne są rośliny o ciemnym zabarwieniu.

Cechy charakterystyczne

Czarna rzodkiew podobnie jak biała, ma wysoką wartość odżywczą, ale ponieważ odmiany o takim zabarwieniu skórki należą głównie do grupy odmian późnych (zimowych), a możliwość ich uprawy jest zawężona jedynie do okresu jesiennego, nie są tak popularne i uniwersalne jak odmiany rzodkwi białej. Pomimo czarnego koloru skórki, miąższ warzywa pozostaje biały. Zgrubienie jest większe niż u rzodkiewki i posiada ostrzejszy smak oraz mocniejszy aromat. Czarna rzodkiew zawiera mniej wody i rzadziej parcieje, niż rzodkiew biała, a ponadto nieco lepiej się przechowuje.



Wartości odżywcze

Miąższ czarnej rzodkwi w swoim składzie zawiera ogromne bogactwo witamin (C, PP, oraz kilka witamin z grupy B) oraz soli mineralnych (potas, sód, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, molibden), a także białek, węglowodanów, błonnika, kwasu foliowego oraz olejków eterycznych (odpowiedzialne za intensywny zapach i ostry smak warzywa), przy czym jest bardzo mało kaloryczny (100 g. zawiera ok. 12 kalorii). Spożywanie czarnej rzodkwi poleca się głównie osobom cierpiącym na kłopoty trawienne oraz na choroby nerek i wątroby (posiada działanie moczopędne oraz żółciotwórcze i żółciopędne). Regularne spożywanie korzenia bądź picie soku pomaga złagodzić stany zapalne gardła i błony śluzowej jamy ustnej. Ze względu na dużą zawartość wit. C oraz właściwości bakteriobójcze, rzodkiew jest również polecana przy infekcjach grypowych oraz przeziębieniach.

Czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew

Warunki uprawowe

Ponieważ rzodkiew jest doskonale przystosowana do naszego klimatu (jest roślina klimatu chłodnego), jej uprawa w Polsce nie jest szczególnie trudna. Aby jednak doczekać się pięknie wykształconych i zdrowych zgrubień korzeniowych, należy roślinie zapewnić odpowiednie warunki uprawowe. Pod uprawę rzodkwi należy przeznaczyć stanowisko dostatecznie słoneczne oraz żyzną, próchniczą, niezbyt ciężką i głęboko uprawioną glebę, która nie będzie miała tendencji do wysychania. Rzodkiew bowiem jednakowo źle reaguje na przesuszenie podłoża jak i na mokrą, ciężką glebę.

Czarna rzodkiew skupia przede wszystkim odmiany późne i zimowe, a więc nadaje się do uprawy jako poplon po takich warzywach jak groch, fasola, sałata, kalarepa, ziemniaki. Rzodkwi nie wolno uprawiać po innych warzywach z grupy kapustnych, ze względu na możliwość wystąpienia wspólnych chorób i szkodników, w tym groźnej kiły kapustnych. Ze względu na termin uprawy (krótki dzień i niewysokie temperatury) szybkie wybijanie w pęd kwiatowy w jej przypadku nie jest problemem.

Czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: