Cząber ogrodowy

Cząber ogrodowy

Skomentuj artykuł

Gdy chcemy nadać potrawie „charakteru” idealny jest cząber. Mdłemu jedzeniu przywróci on smak. Jego liście są gorzkawe, mają pikantny smak.

Cząber jest rośliną jednoroczną. Dorasta do około trzydziestu centymetrów. Kwitnie w kolorach niebieskim, białym lub jasnoczerwonym. Kwiatuszki mają kształt dzwoneczków.
Zioła możemy używać zarówno świeżego jak i suszonego. Roślina ma korzenny smak podobny do pieprzu.

Uprawa  Cząbru

Stanowisko –  Słoneczne, osłonięte od wiatru.

Podłoże –  Gleba żyzna, próchniczna oraz przepuszczalna. Powinna być zasobna w wapń.

Rozmnażanie –  Nasiona sieje się do doniczek w okresie od kwietnia do pierwszych dni maja. Natomiast na przełomie maja i czerwca sadzimy wyhodowaną sadzonkę do gruntu.

Wzrost – Roślina ma długość około dwudziestu pięciu centymetrów.

Zbiór roślin – Odbywa się w lipcu, gdy cząber zaczyna kwitnąć. Roślinę ścinamy około siedmiu centymetrów nad ziemią. Zioło szybko odrasta, dlatego powtórny zbiór może się odbyć już we wrześniu.

Zabiegi pielęgnacyjne

Należy spulchniać i odchwaszczać glebę, a także podlewać ją podczas suchych dni. Roślinę suszymy w temperaturze nie wyższej niż trzydzieści pięć stopni. Cząber nie lubi przesadzania.

Zastosowanie

Przyprawę można, także uprawiać w doniczce na słonecznym parapecie.

Cząber dodawany jest do mięs, ryb, serów żółtych czy potraw z fasoli. Do dań gotowanych, dodajemy przyprawę pod koniec gotowania. Cząber  poprawia smak zup, między innymi grochówki. 

Zioło dodaje się, także do sałatek, dziczyzny, grzybów czy sosów, (na przykład: pomidorowych, grzybowych, śmietankowych).

Cząber pomaga przy braku apetytu, wzdęciach jelit. Poza tym działa przeciwbiegunkowo oraz przeciwzapalnie, a także przeciwkaszlowo, bakteriobójczo i moczopędnie.

Agnieszka Krakowiak

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zielnik