Cykoria - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Cykoria - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Skomentuj artykuł

Cykoria, w zależności od odmiany, to jedno lub dwuletnia roślina pochodząca z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się delikatną łodygą, lancetowatymi liśćmi i jasnoniebieskimi kwiatami, które pojawiają się na roślinie w okolicach czerwca. Pod ziemią roślina wytwarza dość gruby korzeń palowy. Naukowcy wyróżnili 8 gatunków cykorii, które rosną z umiarkowanie ciepłych rejonach takich kontynentów jak Europa, Azja na nawet Afryka. Cykoria najczęściej kojarzy nam się z warzywem sałatkowym lub drugiej strony z delikatniejszym zamiennikiem kawy, ponieważ właśnie ta roślina, a właściwe jedna z jej odmian, jest składnikiem mieszanki zbożowej, którą tak chętnie pijemy, nawet późnym wieczorem, jednak to jedyny walor tej rośliny. W zależności od tego, z jakim  rodzajem cykorii mamy do czynienia, możemy mówić o różnym jej zastosowaniu zarówno w kuchni jak i medycynie domowej.

Uprawiamy poszczególne odmiany cykorii

Chyba najbardziej znanym typem cykorii, który kojarzymy z ekspozycji sklepowych, jest ta liściowa. Uprawia się ją właśnie dla liści, które są używane do sałatek i wzbogacają je przez swój lekko gorzki, charakterystyczny smak. Liście cykorii można też udusić na maśle lub gotować, co pozbawi je gorzkości. Wtedy mogą być dodatkiem na przykład do mięs. Główka cykorii liściowej jest złożona z grubych liści o barwie kremowo- białej, które ściśle do siebie przylegają.



Roślina w zasadzie nie jest specjalnie wymagająca ani pod względem glebowym, ani klimatycznym. Może dobrze rosnąć praktycznie w każdych warunkach glebowych, o ile nie będzie to podłoże wybitnie piaszczyste. Dobrze, by gleba była próchnicza i umiarkowanie wilgotna oraz wapienna. Roślina wymaga obfitego nawożenia przed zasianiem, ponieważ wpłynie to pobudzająco na wzrost korzeni, a zarazem na plony cykorii w czasie pędzenia, które będzie się odbywało w zimie.
Cykoria

Cykoria

Nasiona wysiewamy w maju zachowując 25 cm odstęp miedzy rządami. nasiona siejemy na głębokość około 1,5 cm. Najlepsze efekty uzyskamy kiedy zużyjemy mniej więcej 8 gramów nasion na 10 m kwadratowych podłoża. Kiedy cykoria wzejdzie należy dokonać jej przerywania, żeby odstępy między roślinami wynosiły około 10 cm, a potem zasilić saletrą. Na początku jesieni trzeba będzie wykopać korzenie i obciąć liście, by ich wielkość wynosiła około 3 cm. Korzenie większe niż 2 cm będziemy używać w zimie do pędzenia cykorii. W ten sposób będziemy mieli świeże warzywo przez cały okres zimowy. Korzenie nieużywane do pędzenia można natomiast zostawić w gruncie, jednak należy na zimę je zabezpieczyć na przykład słomą. W innym wypadku przechowujemy je w piwnicy lub innym przeznaczonym do tego miejscu.

Cykorię przeznaczoną do pędzenia, a właściwie jej korzenie należy zdołować w piasku i podlewać. W tym czasie musimy zadbać o to, by do piwnicy nie docierało światło. Temperatura podłoża optymalna do pędzenia zimowego cykorii liściastej to od 15 do 20 stopni Celsjusza, zaś temperatura powietrza  w pomieszczeniu powinna wtedy wynosić miedzy 10 a 15 stopni Celsjusza. Kiedy główki osiągną 18 cm można je zbierać i spożywać przygotowując wedle uznania.

Cykoria

Cykoria

Odmiany:

A Grumolo Bionda- odmiana, którą można uprawiać przez cały rok. Liście tworzą małe rozetki, które można ścinać i spożywać na przykład jako dodatek do surówek. Nie jest konieczne jej pędzenie ani bielenie. Można ją wysiewać do skrzynek, doniczek, ale także bezpośrednio do gruntu.

Di Bruxelles- Jadalne główki, które trzeba bielić uzyskujemy w czasie pędzenia przeprowadzanego w okresie zimowym. Ta cykoria ma pękatą główkę i mięsiste, przylegające do siebie, białawe liście.

Palla Rossa- posiada jasnoczerwone liście, tworzy okrągłe główki.

Innym znanym gatunkiem cykorii jest endywia. Optymalne miejsce jej uprawy to stanowisko z glebą lekką lub średnio zwięzłą. Rośnie dobrze w miejscu umiarkowanie słonecznym. Lubi wilgotne powietrze. Endywię sieje się jeszcze przed rozpoczęciem wiosny, na początku marca. Wtedy robi się to pod osłoną. W innym wypadku czynimy to w czerwcu. Zbiorów, zależnie od czasu sadzenia doczekamy się na przełomie maja i czerwca lub września i października. Endywia wymaga bielenia, wtedy to traci bowiem swój gorzki smak.

Cykoria

Cykoria

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: