Cykoria - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Cykoria - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Skomentuj artykuł

Odmiany:

•    Endywia eskariola- ma liście gładkie.
•    Endywia kędzierzawa- charakteryzuje się liśćmi kędzierzawymi, nieco postrzępionymi.

Kolejnym gatunkiem o którym warto wspomnieć jest cykoria podróżnik. Jej łodyga może osiągnąć nawet do 120 cm wysokości. Wyrastają z niej rzadko rozmieszczone lancetowate liście. Kwiaty tej cykorii także są jasnoniebieskie. Ta roślina zazwyczaj rośnie dziko na glebach piaszczystych, a nawet kamienistych. Często widzimy ją na łące czy poboczu wiejskich dróg lub na różnorakich ugorach. Przez znawców ziołolecznictwa praktycznie cała roślina może być używana jako surowiec lekarski. Na przykład korzeń zawiera substancje o działaniu moczopędnym, wspomagającym wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Młode listki można używać także w kuchni jako dodatek do sałatek, jednak robi się to dość rzadko z uwagi na to, ze odmiana podstawowa cykorii podróżnik nie jest zbyt znana, poza tym zbioru listków można dokonać tylko z dziko rosnących egzemplarzy. O wiele bliższe nam są jej dwie pozostałe odmiany a mianowicie:


Cykoria sałatowa- zwana także radicchio, czyli czerwona cykoria, warzywo charakteryzuje się bowiem liśćmi w kolorze czerwonym. Jest to chyba najbardziej znana na świecie odmiana cykorii, niezwykle często stosowana w kuchni
•  Sativum- jest odmianą siewną. Jej korzenia używa się do produkcji substytutu kawy.

Cykoria liściowa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, ale jest też wspaniałym środkiem wspomagającym odchudzanie, zawiera bowiem laktucynę, czyli substancję poprawiającą trawienie i przyspieszającą spalanie tłuszczu. Jedzmy więc cykorię nie tylko ze względu na to, że wspaniale smakuje w kompozycji z innymi warzywami, czy też mięsem, ale także wtedy jeśli dbamy o swoją sylwetkę. Napój z cykorii "Sativum" wspaniale zastąpi nam natomiast kawę, wtedy kiedy na wypicie tej tradycyjnej nie możemy sobie pozwolić na przykład ze względów zdrowotnych. Ta zbożowa alternatywa jest o wiele delikatniejsza dla żołądka i nie zawiera kofeiny, więc nadaje się praktycznie dla każdego.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: