Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Skomentuj artykuł

Rodzaj cyklamen (Cyclamen) zaliczany jest do rodziny roślin pierwiosnkowatych. Obejmuje około 20 gatunków roślin, naturalnie występujących w rejonie Morza Śródziemnego oraz południowo- zachodniej Azji. Zróżnicowanie gatunkowe sprawia, że możemy nabyć rośliny uprawiane jako doniczkowe, w mieszkaniu oraz te, które doskonale sobie radzą w ogrodzie. Dzięki temu, piękno tych kwiatów może towarzyszyć nam zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Cyklameny to rośliny wieloletnie, wyrastające z bulw. Są bardzo dekoracyjne, dzięki sercowatym liściom z rysunkiem oraz wygiętym kwiatom, przypominającym fiołki, osadzonych na smukłych pędach. Kwiaty w barwie białej, różowej oraz czerwonej kwitną w różnym czasie, zależnie od gatunku.

Cyklameny- piękno w ogrodzie

Wielu z nas kojarzy cyklameny wyłącznie z roślinami doniczkowymi, tak często spotykanymi w kwiaciarniach. Nie mniej jednak, warto zwrócić uwagę na gatunki, które doskonale radzą sobie w gruncie.

Jakie gatunki wybrać do ogrodu ?

Myśląc o cyklamenach w ogrodzie, bez wątpienia powinniśmy wybrać gatunki, które poradzą sobie w naszym klimacie. Jednym z takich gatunków jest cyklamen purpurowy, zwany europejskim (Cyclamen europaeum), występujący w stanie dzikim, także w naszym kraju, a konkretnie w Górach Kaczawskich. Należy wiedzieć, że jest on pod ścisłą ochroną gatunkową.  Osiąga do 15 cm wysokości i jak przystało na cyklameny, charakteryzuje się sercowatymi, a zarazem zimozielonymi liśćmi, ukazującymi się po kwitnieniu.  Zanikają one w okresie letnim, następnego roku.  Liście od spodu purpurowe, a na zewnętrznej, często ze srebrzystymi przebarwieniami. Ten alpejski gatunek, kwitnie w okresie letnim i wczesną jesienią (VI) VII- IX (X) zazwyczaj na różowo, ale w naturze, można go spotkać także w barwie białej. Może kwiaty nie są duże (około 2 cm), ale za to bardzo intensywnie pachnące co jest jego zaletą. Roślina rozwija się ze spłaszczonych bulw i w przeciwieństwie do pozostałych gatunków nie przechodzi okresu spoczynku.

Cyklamen purpurowy to nie jedyny gatunek, który powinien zawitać do ogrodu. Z pewnością na miejsce w Państwa ogrodach zasługuje także cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium), zwany neapolitańskim. Pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego gatunek, poradzi sobie także  w naszym klimacie, przy odpowiedniej pielęgnacji. Osiąga zbliżone rozmiary do wspomnianego wcześniej gatunku, ale charakteryzuje się późniejszym okresem kwitnienia- od września/ października do listopada. Barwa kwiatów różowa do białej. Niestety nie pachną jak u poprzedniego gatunku, ale za to są liczniejsze. Jedna bulwa może wytworzyć nawet kilkadziesiąt kwiatów ! Cyklamen bluszczolistny przechodzi okres spoczynku, który przypada w okresie letnim.

Wspomniane wcześniej gatunki, charakteryzują się jesiennym kwitnieniem. Dla tych wszystkich, którzy chcieliby podziwiać piękno tego rodzaju także na wiosennych rabatach, proponuję cyklamena dyskowatego  (Cyclamen coum), drobniejszego, ale równie bardzo dekoracyjnego, kwitnącego wczesną wiosną (marzec- kwiecień) w barwach- bieli, różu i czerwieni. Tak jak w przypadku cyklamena bluszczolistnego, kwiaty tego gatunku nie pachną. Po przekwitnięciu cyklamen dyskowaty zasypia, dopiero jesienią ukazują się jego skórzaste i zimozielone liście.

Cyklamen
Cyklamen

Kilka uwag o uprawie cyklamenów ogrodowych

Cyklameny najpiękniej prezentują się w skalistej scenerii oraz u podnóża drzew i krzewów.  Chłodne, pełne elegancji, tworzą oryginalne, bardzo naturalistyczne dywany. Aby zdrowo rosły należy zapewnić im odpowiednie podłoże oraz dobrze pielęgnować.

• Sadzimy je na stanowiskach półcienistych oraz ciepłych. Jesienne gatunki w okresie wiosennym, natomiast gatunki wiosenne do końca lata.

• Wymagają gleb próchniczych, przepuszczalnych, wapiennych, dostatecznie wilgotnych. Przepuszczalność podłoża jest bardzo ważna, ponieważ w zbyt mokrym podłożu bulwy będą gnić.

• Sadzimy je na głębokość równą 2- 3 wysokościom danej bulwy- do około 10 cm. W przypadku Cyclamen coum dużo płyciej, na głębokości około 3- 5 cm. Warto wiedzieć, że bulwy gatunków wiosennych ukorzeniają się w dolnej części, natomiast jesiennych, z różnych stron.

• Na okres zimy należy je okryć np. gałązkami świerkowymi.

• Cyklameny wraz z upływem lat tworzą rozległe kobierce. Najłatwiej rozmnożyć je poprzez nasiona. Pamiętajmy tylko o ich przemrożeniu. Nasiona siejemy po dojrzeniu, w przepuszczalnym podłożu, wciąż lekko wilgotnym. Aby nie przesuszyć podłoża, najlepiej nakryć je folią bądź szybą. Młode siewki muszą mieć zapewnioną stałą temperaturę na poziomie około 10- 15°C.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także