Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Cyklamen piękno w ogrodzie i mieszkaniu

Skomentuj artykuł

• Przy codziennej pielęgnacji należy pamiętać o czyszczeniu liści oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz żółkniejących liści i ogonków. Należy je usuwać całkowicie. Nie należy zostawiać nie w pełni usuniętych ogonków liściowych.

• Wielu myśli, że cyklameny po przekwitnięciu należy wyrzucić. Jest to błędne myślenie, ponieważ cyklamen wymaga tylko przejścia okresu spoczynku i przy odpowiedniej pielęgnacji z pewnością ponownie zakwitnie. Tak więc po przekwitnięciu rośliny w momencie, kiedy kwiaty oraz liście obumrą, należy je usunąć. Bardzo ograniczamy podlewanie, które w tym okresie ma na celu nie dopuszczenie do całkowitego wysuszenia bulwy, a doniczkę przenosimy do chłodniejszego i ciemniejszego pomieszczenia. Późnym latem należy oczyścić bulwę, posadzić w nowym podłożu oraz ustawić w widnym pomieszczeniu. Sadząc bulwę pamiętajmy, że nie można jej całkowicie przysypać podłożem. Podlewanie bardzo ograniczone, należy je zwiększyć w momencie, kiedy pojawią się pierwsze liście.

• Cyklameny można rozmnażać z nasion, poprzez podział bulw oraz kultury tkankowe. Ostatnia metoda jest bardzo zaawansowana (rozmnażanie w warunkach laboratoryjnych), tak więc w domowych warunkach można wykorzystać dwie pierwsze metody. Podział bulw polega na pionowym rozcięciu bulwy, a następnie zasypanie rany zmielonym węglem drzewnym. Gdy rana zaschnie, bulwę sadzimy w podłożu. Ze względu na zagniwanie bulw, najłatwiej rozmnaża się cyklameny poprzez nasiona. Wysiewamy je od lipca do sierpnia, w podłoże będące mieszanką torfu i piasku. Nasiona przykrywany cienką warstwą piasku po czym zraszamy. Na tym etapie należy zapewnić cieniste warunki, przenosząc pojemnik do ciemnego pomieszczenia bądź nakrywając płótnem itp. Po wykiełkowaniu przenosimy je do widnego pomieszczenia. Gdy uzyskamy spore siewki, należy je przepikować do doniczek, a po roku czasu już do docelowych pojemników. Przy rozmnażaniu należy zapewnić roślinie chłodne warunki 12-15°C.

• Ze względu na swoje specyficzne potrzeby uprawowe, cyklamen jest rośliną dość podatną na choroby. Przy niewłaściwej pielęgnacji prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo duże. Najczęstszą chorobą z pewnością będzie szara pleśń, która początkowo objawia się brunatnieniem brzegów liści, a następnie nalotem. Aby jej zapobiec pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń oraz unikaniu zbytniej wilgoci i przelania. Poza tym wszelkie pożółkłe liście, ogonki, kwiaty, należy niezwłocznie usuwać. Po zauważeniu pierwszych objawów należy roślinę opryskać odpowiednim fungicydem. Poza szarą pleśnią uważajmy także na inne choroby, tj.

    - zgorzel siewek,
    - mączniak prawdziwy,
    - choroby wirusowe,
    - bakteryjna zgnilizna bulw,
    - więdnięcie i zamieranie,
    - zgnilizna korzeni.

• Roztocz cyklamenowy, ziemiórki, wciornastki, piętnówki, opuchlak truskawkowy, mszyce, przędziorki to szkodniki mogące zaatakować cyklameny.

Cyklameny to piękne i delikatne rośliny. Z pewnością warto je zaprosić zarówno do mieszkania, jak i ogrodu. Formy doniczkowe mimo swej kapryśności, powinny częściej gościć w naszych mieszkaniach, a i ogrodowe kompozycje warto urozmaicić, w okresie jesiennym i wiosennym, chłodną elegancją kwitnących cyklamenów.  Uprawa tych roślin powinna dostarczyć nam wiele satysfakcji, zwłaszcza jeżeli każdego roku będzie nam towarzyszyć kwitnienie tych samych, ale dorodniejszych roślin.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także