Crinum - uprawa i pielęgnacja

Crinum - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Crinum należy do rodziny Amarylkowatych. Pochodzi z Południowej Afryki.  W naturze rośliny rosną nad rzekami Afryki  i Azji. Wyróżnia się około stu gatunków Krynii.  Dorasta ona do stu siedemdziesięciu centymetrów.

Najefektywniej wygląda krzyżówka Crinum powellii. Roślina ma piękne białe lub jasnoróżowe kwiaty. Których jest do piętnastu na pędzie.  Liście są długie, zielone i mają rynienkowaty kształt. Crinum rozrasta się w duży krzaczek, z którego wyrasta kilka pędów kwiatowych.

Uprawa crinum

Stanowisko –  Latem roślina powinna przebywać na miejscu słonecznym lub w półcieniu, natomiast zimą należy roślinie zapewnić stanowisko chłodniejsze oraz jasne.

Podłoże –  Roślina wymaga żyznego i przepuszczalnego podłoża.

Podlewanie –  Na początku roślinę podlewamy delikatnie, zwiększamy ilość wody gdy roślina zaczyna wypuszczać pęd kwiatowy.

Rozmnażanie –   Crinum rozmnażamy z cebulek przybyszowych wyrastających przy roślinie matecznej.

Nawożenie –  Nawozimy co dwa tygodnie stosując płynny nawóz dla kwitnących roślin doniczkowych. Można też zastosować koreczki nawozowe, których należy używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Kwitnienie –  Roślina  zakwita w okresie  od lipca do września.

Zabiegi pielęgnacyjne

Na wiosnę cebule sadzi się do doniczek.

W miesiącach od kwietnia do czerwca sadzimy cebule do gruntu. Powinny być wsadzone na głębokość około ośmiu centymetrów.

Należy pamiętać, aby wykopać je  z ziemi zanim zaczną się mrozy, najlepiej zrobić to w październiku.  Po wykopaniu przenosimy cebule do przechowywania  w ciemne, chłodne i suche miejsce, na przykład do piwnicy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie