Co odstrasza komary?

Co odstrasza komary?

2 komentarzy

Problem komarów spędza nam sen z powiek – niekiedy w sensie dosłownym! – przez całe lato i wczesną jesień. Tymczasem uniknąć uciążliwego towarzystwa i ukąszeń jest łatwo. Wystarczy wiedzieć, co odstrasza komary, możliwości obrony przed nimi jest bowiem wiele.

Rośliny w walce z komarami

Pomidory nie lubią intensywnie pachnących ziół, takich jak lawenda, bazylia i mięta. Nie zbliżają się też do popularnych kwiatów doniczkowych, uprawianych na tarasach i balkonach – takich jak geranium i pelargonia. Dobrym odstraszaczem są również szybko rosnące odmiany pomidorów. Jeśli hodujemy w domu eukaliptusa lub komarzycę, nie powinniśmy mieć problemu z natrętnymi owadami. Do mieszkania można też przynieść kilka gałązek czarnego bzu, piołunu lub poustawiać na parapetach spodeczki z cebulą, pokrojoną w plastry. Znane jest odstraszające działanie olejku goździkowego, lawendowego i eukaliptusowego. Można się nimi smarować lub rozgrzewać je w kominku.

Środki chemiczne

Repelenty – czyli odstraszacze chemiczne – są dostępne na rynku w dwóch wersjach: jako aerozole, kremy bądź pianki do stosowania na skórę oraz w formie elektrofumigatorów, które podłącza się do gniazdek elektrycznych. Oferta produktów Bros obejmuje m.in. spraye, kremy oraz płyny w wersji standardowej, max i dla dzieci, a także wygodne w stosowaniu nawilżane chusteczki. Mamy do wyboru środki DEET oraz preparaty na bazie wyciągów roślinnych. W tej drugiej grupie produktów można znaleźć nawet bardzo łagodne środki, przeznaczone do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia, np. Sio Natural. Warto wspomnieć, że niektóre produkty przeciw moskitom wykazują działanie łączone: preparaty Bros odstraszają kleszcze i osy, spray Moskiter Long Active – meszki, a Blusap – również kleszcze i gryzące muchy.

Spraye i kremy chronią nas podczas pracy i odpoczynku na świeżym powietrzu. W zamkniętych pomieszczeniach z kolei stosuje się elektrofumigatory. Są to niewielkie urządzenia z płynem lub wkładem nasączonym cieczą, która zawiera pyretroidy. Po podłączeniu do prądu ciecz zaczyna parować, a jej opary wykazują działanie biobójcze i odstraszające. Dla ludzi preparaty te nie są szkodliwe, choć alergicy powinni stosować je ostrożnie. Na rynku dostępne są również elektrofumigatory przeznaczone do stosowania na zewnątrz, np. spirale Bros. Każdy, kto chce nadać wieczornemu grillowaniu dodatkowego czaru, może zaopatrzyć się w zapachowe świece lub pochodnie ogrodowe.

Światło i dźwięk

Alternatywną metodą radzenia sobie z inwazją komarów jest stosowanie elektronicznych odstraszaczy, które nie wydzielają substancji chemicznych, lecz wydają dźwięki – na komary odstraszająco działa bowiem dźwięk zbliżony do tego, który w locie wydaje ważka. Urządzenia takie mają duży zasięg (nawet 23 m), i są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt. Tego samego nie można powiedzieć o popularnych lampach UV, które wabią i zabijają nie tylko komary, lecz również inne nocne owady, dlatego nadają się wyłącznie do użytkowania w zamkniętych pomieszczeniach.

Małgorzata Długosz

Bibliografia:
1)    Landowska A., Owady – zło niekonieczne, „Kwietnik”, nr 7/2002, s. 40-41.
2)    Legutowska H., Jakie rośliny odstraszają uporczywe owady?, „Działkowiec”, nr 7/2007, s. 47.
3)    Łassa V., Lato bez much i komarów, „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 24/2011, s. 49.
4)    Sygnowska K., Żądlą, kłują, wysysają, „Działkowiec”, nr 8/2009, s. 67.
5)    Zakrzewska A., Ogród bezzz komara, „Kwietnik”, nr 7/2009, s. 36-37.
6)    Produkcja zwierzęca, cz. III, red. T. Nałęcz-Tarwacka, Hortpress, Warszawa 2012, s. 467-468.

2 komentarzy

  1. Dodał: Anka, Tytuł: Pomidory nie zbliżają się do....

    Protestuję! Pomidor z bazylią lubią się wzajemnie i tworzą wyśmienity duet :D

  2. Dodał: Anna, Tytuł: Pomidory nie lubią intensywnie pachnących ziół, takich jak lawenda, bazylia i mięta.

    Ja tak sobie myślę, że pomidor lubi pachnące zioła! Pozdrawiam;))

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: