Cis pośredni

Cis pośredni

Skomentuj artykuł

Cis pośredni (Taxus media) należy do rodziny cisowatych i jest gatunkiem uzyskanym w Stanach Zjednoczonych w wyniku krzyżowania cisa pospolitego (Taxus baccata) i cisa japońskiego (Taxus cuspidat). Pokrój cisa pośredniego przypomina bardziej cis pospolity, natomiast igły są podobne do cisa japońskiego. Ciś pośredni jest bardzo chętnie uprawiany w polskich ogrodach ze względu na długowieczność i łatwą uprawę. Kolejną zaletą tego krzewu jest cieniolubność i odporność na silne mrozy. Cis rozmnaża się tylko przez sadzonki.

Najbardziej popularne odmiany cisa pośredniego:

Cis pośredni Hicksa (Taxus media Hicksii)

Ta odmiana cisu pośredniego jest szybko rosnąca (ok 15 cm rocznie). W pierwszej fazie wzrostu gałęzie rosną krzywo, dopiero później roślina gęstnieje, jej pokrój staje zwarty i przechodzi z szerokokolumnowego na stożkowaty. Ze względu na szybki wzrost rośliny, gałęzie trzeba dość często przycinać. Wszystkie gałęzie rosną sztywno wyprostowane ku górze.

Cis Hicksa ma szerokie zastosowanie dekoracyjne ze względu na długie, ciemnozielone i błyszczące igły oraz jaskrawoczerwone osnówki, które pojawiają się jesienią. Osnówki są jadalne w przeciwieństwie do trujących nasion i liści, dlatego roślinę powinno trzymać się z daleka od dzieci i zwierząt domowych. Cis Hicksa jest odporny na niesprzyjające warunki klimatyczne i może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Polecany jest do zasadzania gęsto w grupie w formie żywopłotu. Odmiana tylko z kwiatami żeńskimi.



Cis pośredni Wojtek

Cis Wojtek jest polską odmianą cisa pośredniego i charakteryzuje się powolnym wzrostem: po 10 latach osiąga ok. 2 m wzrostu. Jest to duża zaleta rośliny, ponieważ dzięki braku tendencji do rozrastania się, cis nie wymaga częstego przycinania. Pokrój rośliny jest wąski, pędy krzewu są proste i tworzą lekko rozszerzające się ku wierzchołkowi słupy. Gałęzie rosną sztywno, wyprostowane ku górze. Igły o ciemnozielonym błyszczącym kolorze mają długość ok 3 cm.
Cis Wojtek podobnie jak inne odmiany jest odporny na zmiany pogodowe i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ta odmiana dobrze rośnie na stanowisku zacienionym, jak i nasłonecznionym. Wymaga gleby bogatej w składniki pokarmowe, najlepiej wapiennej i wilgotnej, natomiast nie znosi terenów podmokłych. Dużą zaletą tego krzewu jest to, że wytrzymuje nawet bardzo niskie temperatury.

Cis pośredni

Cis pośredni

Cis Wojtek jest jedną z najładniejszych odmian kolumnowych. Wygląda efektownie sadzony pojedynczo, tam gdzie nie ma miejsca na bardziej gęste i szybko rozrastające się odmiany. Możemy go jednak również sadzić w grupie w zestawianiu z krzewami o innej kolorystyce. Cis Wojtek jest klonem męskim, dlatego nie ma osnówek, co jest dużym plusem, jeżeli mamy dzieci, które lubią bawić się w ogrodzie. Czerwone owoce łatwo przyciągają uwagę dzieci, które mogą spożyć trujące części rośliny.

Cis pośredni Hessego (Taxus media Hessei)

Krzew ma gałęzie sztywne i wyprostowane o kolumnowym pokroju. Dorosła roślina osiąga wzrost ok 2,5 m. Ta odmiana ma niemieckie pochodzenie i jest uznawana za oryginalną ze względu na duży rozmiar igieł (długość 4 cm, szerokość 4 mm). Doskonale rośnie w polskim klimacie. Preferuje stanowiska lekko zacienione lub zupełny cień oraz wymaga żyznej, zwięzłej, wilgotnej gleby.

Cis Hessego jest krzewem wolno rosnącym i zwykle nie przekracza wysokości 60 cm. Stosuje się go do przydomowych ogrodów i kolekcji roślin iglastych. Nadaję się też świetnie na szpalery i do tworzenia żywopłotów. Jest to odmiana żeńska i silnie wydająca nasiona, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie dekoracyjnie.

Cis pośredni

Cis pośredni

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie