Cięcie sosny praktyczne wskazówki

Cięcie sosny praktyczne wskazówki

2 komentarzy

Sosny występują głównie na półkuli północnej, w obszarach klimatu chłodnego i umiarkowanego, ale znane są również gatunki rosnące w klimacie tropikalnym. Te zimozielone rośliny iglaste mają szeroki zakres tolerancji na warunki środowiskowe i atmosferyczne. Są to rośliny długowieczne, gatunki z tego rodzaju należą do najdłużej żyjących na Ziemi. Ze względu na małe wymagania siedliskowe i ogromny wybór gatunków i form są chętnie wykorzystywane w ogrodach i nasadzeniach krajobrazowych. Sosny mają wiele zastosowań: nadają się na formowane żywopłoty, a także do nasadzeń pojedynczych i w większych grupach. Znajdziemy wśród nich zarówno drzewa osiągające 60 m wysokości, jak i okazy karłowe. Aby ograniczyć wzrost i zachować określony wygląd drzew zaleca się ich regularne cięcie, najlepiej już w pierwszych latach po posadzeniu. Nie jest to jednak prosta sztuka, gdyż wymaga sporo pracy i cierpliwości.

Przycinanie sosny

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego terminu przycinania drzew. Wiosną sosny tworzą młode przypominające świeczki przyrosty. Cięcie sosny przeprowadzamy wiosną, najlepiej w trakcie wzrostu młodych pędów na długość, jednak przed otwarciem i wydłużaniem się igieł. Jest to najlepszy termin, ponieważ rośliny nie zdążą jeszcze wytworzyć nowych pąków, z których kolejnej wiosny rozrastają się pędy. Sekatorem lub nożycami możemy obcinać całe wiosenne przyrosty lub jedynie skracać ich wierzchołki na pewnej wysokości. W takim wypadku pąki boczne zawiązują się na szczycie pędu, tuż pod miejscem cięcia, co prowadzi do silniejszego rozgałęzienia i ładnego zagęszczenia się korony.


Gdy tegoroczne przyrosty zostaną obcięte zbyt późno, nowe pąki nie zdążą się wykształcić i może to doprowadzić do obumarcia pędów. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się używać narzędzi, a jedynie palcami uszczykiwać wierzchołki przyrostów, gdyż w ten sposób nie uszkadza się igieł, co może wyglądać nieestetycznie, jest to jednak zabieg bardzo czasochłonny.

Cięcie sosny

Cięcie sosny

Przycinanie dużych drzew

Gdy drzewo jest już zbyt wysokie, możemy przeprowadzić radykalne cięcie. W takim przypadku usuwamy dolne konary i przerzedzamy gałęzie nadmiernie zagęszczające koronę. Drzewo będzie wyglądać znacznie lepiej, gdy usuniemy całe konary, niż gdy jedynie skrócimy pędy w połowie. Po takim zabiegu sosna będzie nadal wyglądać ładnie i zachowa bardziej naturalny pokrój. Tak przerzedzona korona przepuszcza dość światła i pod drzewem możemy sadzić inne rośliny. Żeby znacznie zmniejszyć wysokość drzewa najlepiej przyciąć główny pęd, tzw. przewodnik, ograniczy to znacznie wysokość drzewa, a jego korona szeroko się rozrośnie. Przed przystąpienia do cięcia dużych sosen należy się dobrze zastanowić i usuwać pędy stopniowo, aby cięcie dało zaplanowany efekt.

Formowanie bonsai

Przy odrobinie wprawy i regularnym cięciu możemy sośnie nadać fantazyjny kształt i formować jak drzewko bonsai. Do tej sztuki najlepiej nadają się gatunki wolno rosnące, jak kosodrzewia, sosna karłowa czy sosna drobnokwiatowa. Wiosną wszystkie młode przyrosty skracamy o 2/3 długości, usuwamy również zbędne starsze gałęzie. Pędy najlepiej prowadzić według schematu jeden pęd rozgałęziony na dwa pędy, wtedy konary zagęszczą się i będą mieć piękną strukturę, tak pożądaną u roślin formowanych na kształt bonsai. Zabieg ten jest bardzo pracochłonny, a formowana w ten sposób sosna wygląda efektownie dopiero po kilku latach systematycznego cięcia.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: sam, Tytuł: olej

    Wystarczy oglądać przyrosty wiosną - najpierw jest pęd a dopiero później na nim pojawiają się igły

  2. Dodał: agn, Tytuł: tytul

    Nic z tego artykulu nie rozumiem. "Cięcie sosny przeprowadzamy wiosną, najlepiej w trakcie wzrostu młodych pędów na długość, jednak przed otwarciem i wydłużaniem się igieł. " Czyli kiedy??? To pedy rosna bez igieł? W ktorym konkretnie miesiacu trzeba zrobic to ciecie? "Pędy najlepiej prowadzić według schematu jeden pęd rozgałęziony na dwa pędy, wtedy konary zagęszczą się i będą mieć piękną strukturę" - co to znaczy ped rozgaleziony na dwa pedy. Ktory jest rozgaleziony, tu mowa o jakims abstrakcyjnym pedzie wiec ciezko sobie wyobrazic ktory jest rozglaeziony a ktory nie..

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie