Cięcie róż

Cięcie róż

Skomentuj artykuł

Róże to niewątpliwie piękne rośliny, nie bez powodu nazwane królowymi rabat. Jak sam przydomek jednak wskazuje wymagają fachowej i skrupulatnej pielęgnacji, tym bardziej, że istnieje obecnie wiele ich odmian, a każda z nich może się nieco różnić wymaganiami. Czy to znaczy, że uprawę róż należy zostawić tylko znawcom? Niekoniecznie. Jednakże musimy dobrze poznać zasady dbałości o róże, a jednym z podstawowych jej elementów jest cięcie tych krzewów ozdobnych.

Po co przycinać róże?

Przycinanie ma na celu nie tylko skracanie pędów oraz usuwanie tych chorych czy uszkodzonych, ale także służy formowaniu struktury krzewów. Dodatkowo do przycinanych pędów ma szansę dotrzeć więcej słońca oraz powietrza, co ma z pewnością pozytywny wpływ na ich wzrost. Dzięki tym pracom, wykonywanym systematycznie i prawidłowo, nasze róże będą naprawdę zdobiły ogród. Musimy jednakże pamiętać, że nieprawidłowe cięcie jedynie zaszkodzi naszym roślinom, więc zanim się za to zabierzemy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z podstawowymi wskazówkami. Przycinanie jest dość dużą ingerencją w naturalny sposób wzrostu rośliny i dlatego należy to czynić z dużą dozą ostrożności.

Rodzaje cięcia pielęgnacyjnego

Cięcie pielęgnacyjne róż i innych krzewów możemy podzielić przycinanie formujące, sanitarne i korygujące. Ten pierwszy typ dotyczy skrócenia pędów, usunięcia tych zbędnych, skrzyżowanych czy tych, które konkurują ze sobą o światło lub powietrze. Cięcie sanitarne polega z kolei na usunięciu pędów zaatakowanych przez choroby, czy uszkodzonych. Czasem wykonuje się także cięcie korygujące, które polega na ukształtowaniu niewłaściwie rozrośniętych krzewów, na przykład zaniedbanych przez wcześniejsze lata.


Zasady przycinania róż
     
Chociaż poszczególne typy róż wymagają troszkę innego cięcia, kardynalne zasady co do tej pracy pozostają takie same. Pierwsza z nich dotyczy miejsca cięcia. Należy dołożyć starań, by rana po cięciu była jak najmniejsza, a jej powierzchnia równa i gładka. Podczas prac musimy unikać miażdżenia pędów, dlatego tak ważne jest używanie ostrego sekatora. Jeżeli nie będziemy się kierować tą zasadą, narazimy nasze róże na na przykład choroby grzybowe. Po drugie, należy bezwzględnie zwracać uwagę na punkt cięcia. Wykonujemy je około 0,5- 0,8 cm nad ostatnim zdrowym pąkiem. Tniemy na płasko lub lekko na skos. Pąk powinien być skierowany na zewnątrz, gdyż jeśli roślina silnie rozpleni się do środka, będzie to źle wpływało na jej rozwój i zdrowie. Pędy mogą wtedy ocierać się o siebie, krzyżować i  w rezultacie chorować. Zwykle też wpływa to na osłabienie kwitnienia. Nie wolno zapominać o tym, ze każdą ranę trzeba by zasmarować specjalną maścią przeznaczona dla roślin. Ewentualnie przy silnym i intensywnym cięciu można rozważyć zastosowanie oprysków grzybobójczych. Tak chronione miejsca cięcia nie będą celem ataków mikroorganizmów chorobotwórczych. Rana po cięciu jest bowiem łatwym sposobem na ich wniknięcie do wnętrza krzewu. Kolejna zasada dotyczy czasu cięcia. To podstawowe warto przeprowadzić na wiosnę, mniej więcej w połowie kwietnia, kiedy widzimy, że pąki już nabrzmiały. W tym okresie raczej już nie spodziewamy się przymrozków, które miałyby zły wpływ na pąki znajdujące się najbliżej miejsca przycinania. Cięć należy dokonywać w dni słoneczne i suche.


Należy wystrzegać się błędów, które mogą wydawać się z pozoru niewinne, a mogłyby mieć zgubny wpływ na zdrowie pędów. Jednym z takich błędów jest zbyt skośne cięcie, które powoduje, że rana ma dużą powierzchnię. Wzrasta wtedy ryzyko infekcji i chorób. Innym błędem jest wykonanie cięcia zbyt daleko od pąka. Może to prowadzić do obumierania końcówki pędu. Z drugiej strony jeśli zrobimy cięcie zbyt blisko pąka, możemy naruszyć jego naturalny rozwój. Ponadto linia cięcia nie może być pozioma, natomiast ma wskazywać kierunek od oczka.

Cięcie róż

Cięcie róż

W jaki sposób przycinać konkretne grupy róż?

Ciecie podstawowe po posadzeniu róż jest dość intensywne i ma ma celu wspomożenie ukorzenienia się krzewu oraz zachowanie równowagi pomiędzy częścią nadziemną rośliny a jej korzeniami. W kolejnych latach sposób przycinania będzie zależał od tego, jakie konkretnie róże znajdują się w naszym ogrodzie.

• Róże wielkokwiatowe można przycinać na dwa sposoby. Pierwszy z nich charakteryzuje się cięciem na około 3 lub 4 oczka. Co prawda w takim wypadku na kwiaty będziemy musieli czekać około 2 tygodnie dłużej, ale będą one duże i piękne oraz osadzone na pędzie po jednym. Cięcie na około 7 oczek spowoduje, że róża zakwitnie nieco wcześniej, jednakże możemy spodziewać się mniej okazałych kwiatów, osadzonych po kilka na jednym pędzie.

Cięcie róż

Cięcie róż

• Róże pienne, szczepione na wysokim, pniu wymagają ostrożności i uwagi jeżeli chodzi o cięcie. Sprawdźmy dokładnie na których pędach pojawiają się kwiaty. Jeżeli dotyczy to pędów starszych, mocno inwazyjne cięcie doprowadzi do tego, że róża będzie kwitła bardzo skąpo lub nawet wcale.

• Na różach wielokwiatowych zostawiamy zazwyczaj między 7 a 10 pąków. Najlepiej by roślina składała się z nie więcej niż 10 pędów.

• Róże pnące tniemy w zależności od tego, czy powtarzają swoje kwitnienie, czy też nie. Odmiany, które nie powtarzają kwitnienia powinny być mocno przycinane co roku. W ten sposób usuwa się pędy przekwitłe i cienkie niepotrzebne gałązki. Część pędów dwuletnich skracamy o połowę, co dobrze wpłynie na rozkrzewienie róż. Odmiany, które powtarzają kwitnienie tniemy mniej więcej co 3 lata, usuwając stare i cienkie pędy, by roślina nie była a zagęszczona. Oczywiście chore gałązki usuwa się każdej wiosny.

• Róże parkowe przycina się zgodnie z tym, jak wygląda pochodzenie krzewu. Stare odmiany, które kwitną ponownie w tym samym roku przycinamy w ten sposób, że zostawiamy 1/3 lub 2/3 pędu. Odmiany nowsze wymagają nieco mniej intensywnego przycięcia, mniej więcej o 1/3 pędu. Odmiany, które kwitną raz w roku tnie się co około 3 lata, co ma na celu odmłodzenie rośliny i usuniecie pędów zniszczonych czy chorych.

Cięcie róż

Cięcie róż

Należy pamiętać, by po zakończeniu cięcia zasilić róże specjalnym nawozem wieloskładnikowym, dostępnym do nabycia w sklepach ogrodniczych. Jeżeli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych zasad i podejdziemy do cięcia profesjonalnie, przede wszystkim nie zaniedbując go,  możemy być pewni, ze nasze róże będą zachwycać obfitym kwitnieniem i wspaniałą formą.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: